Polska i świat Wiadomości

Brakuje w Polsce ok. 2 mln mieszkań

Według szacunków w Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. Specjaliści nie widzą, by w najbliższym czasie doszło poprawy sytuacji.

Jak informuje „Puls Biznesu”, w Polsce brakuje od 1,5 do 2 mln mieszkań. Specjaliści oceniają, że w kolejnych latach ta sytuacja może się tylko pogorszyć. Deweloperzy budują mniej mieszkań, a ludność Polski powiększyła się. Według szacunków aż milion ukraińskich uchodźców planuje na stałe pozostać nad Wisłą. Eurostat podaje, że polskie mieszkania są najbardziej przeludnione w Europie.

Gazeta wskazuje również, że warunki mieszkaniowe Polaków, są nadal słabe i nie widać poprawy, która mogłaby się pojawić w najbliższym czasie. Deweloperzy informują, że chcieliby budować więcej domów przeznaczonych dla klientów o niższych dochodach, ale warunki panujące na rynku uniemożliwiają im to. Liczą ponadto na pomoc państwa w naprawieniu sytuacji. Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl zaznaczył, że tylko co setne mieszkanie w 2021 r. powstało przy wsparciu  pieniędzy publicznych. Według eksperta brakuje woli i odpowiednich funduszy ze strony decydentów na budownictwo komunalne czy społeczno-czynszowe.

Jednakże jak podaje „Puls Biznesu” Ministerstwo Rozwoju i Technologii od 2015 r. obserwowany jest wzrost efektów budownictwa mieszkaniowego w Polsce, a w 2021 r. oddano do użytku 235 tys. mieszkań. Ponadto resort przygotował projekt ustawy zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na mieszkalne. Dokument przewiduje ułatwienie przebudowy przegród zewnętrznych budynków handlowych i biurowych, w celu zaadoptowania ich na potrzeby mieszkalne.
Źródło informacji: portalsamorzadowy.pl