Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Bulwary skaryszewskie oficjalnie otwarte

Bulwary skaryszewskie oficjalnie otwarte. Inwestycja obejmowała cztery etapy.

W piątek, 22 marca, miało miejsce uroczyste otwarcie Bulwarów w Skaryszewie. Podczas wydarzenia obecni byli Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Pan Rafał Rajkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Marta Cienkowska, Przewodniczący Polski 2050 w Radomiu Pan Cezary Brymora oraz Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu Pan Marcin Ciężkowski.

Już w 2019 roku pojawił się pomysł, aby stworzyć zaplecze sanitarne stadionu w Skaryszewie. Szacowany koszt wynosił 2 miliony złotych. Wtedy też zaistniała koncepcja i doprojektowano zejście do rzeki Kobylanki, czyli ciąg pieszo-jezdny.

– Bardzo się cieszę, że dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Mazowieckiego mogliśmy zrealizować to zadanie, jakim są Bulwary w Skaryszewie.  Realizacja projektu z pewnością odmieniła otoczenie tej części Skaryszewa i już mieszkańcy mogą cieszyć się atrakcyjnym miejscem rekreacji i wypoczynku

zaznacza Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew Pan Dariusz Piątek.

Inwestycja obejmowała cztery etapy. W 2022 roku został oddany do użytku budynek zaplecza sanitarno-technicznego przy stadionie. W budynku mieszczą się pomieszczenia sanitarne, garderoby wraz z łazienkami, część biurowa z zapleczem gospodarczym magazyn sprzętu oraz toalety ogólnodostępne z zadaszonymi wejściami. Natomiast na budynku znajduje się instalacja systemu fotowoltaicznego. Energia ta jest wykorzystywana na własne potrzeby. Ponadto w ramach inwestycji wybudowano: miejsca parkingowe, boisko do piłki plażowej, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz oświetlenie LED. Koszt tej inwestycji to 2 368 980,00 zł.

Kolejne części Bulwarów w Skaryszewie powstawały wzdłuż rzeki. Każdy odcinek obejmował roboty ziemne, budowę oświetlenia, ciągu komunikacyjnego, ścieżki rowerowej oraz kładki nad rzeką dla pieszych. Ponadto wykonano aranżację terenu obiektami małej architektury wraz z nasadzeniami trawami ozdobnymi, rabatami kwiatowymi i bylinowymi

W ramach inwestycji powstała Chata Skaryszewska, w której będzie przedstawiona historia miejscowości dla przyszłych pokoleń. Inhalacje z wykorzystaniem soli znane były w Europie od stuleci. Dlatego takie miejsce powstało na Skaryszewskich Bulwarach. Mowa o tężni solankowej, która jest ogromnym filtrem powietrza. Oddychanie przy niej pomaga regulować pracę układu oddechowego, przynosi ulgę osobom, które borykają się z astmą, czy alergią oddechową.

Bulwary to miejsce oddalone od głównego ciągu komunikacyjnego przeznaczone dla całych rodzin. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, ponieważ są: place zabaw, altany, leżaki, ławki, a wszystko to w otoczeniu przyrody.

Pożyteczne owady są niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej i prawidłowego rozwoju wszystkich roślin. Dlatego na Bulwarach znalazło się również miejsce na domki dla owadów.

Koszt pierwszego odcinka Bulwarów to 1 636 590,00 zł, drugiego 2 396 200,00 zł, a trzeciego 2 302 700,00 zł.

W ramach inwestycji powstało ponad 300 metrów ciągu pieszo-jezdnego, który łączy Publiczną Szkołę Podstawową w Skaryszewie z Bulwarami. A wzdłuż rzeki jest łącznie 3 kilometry nowego ciągu pieszego i rowerowego.

Źródło: UM Skaryszew