Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Co dalej z zakładem przetwarzania odpadów przy ul. Ziemowita?

Co dalej z zakładem przetwarzania odpadów przy ul. Ziemowita? Spółka 4Green Energy nie daje za wygraną. O dalszej przyszłości niekorzystnej dla mieszkańców inwestycji zadecyduje sąd.

O sporze dotyczącym budowy zakładu przetwarzania odpadów przy ul. Ziemowita informujemy od długiego czasu.

Mieszkańcy stale walczą o to, by w pobliżu ich domów nie powstała inwestycja. Organizowali protesty, a nawet pojawili się na jednej z sesji Rady Miejskiej, gdzie wspólnymi siłami próbowali przekazać swój sprzeciw w obecności radnych.

Obecni na spotkaniu byli mieszkańcy ul. Ziemowita, gminy Jedlińsk, pełnomocnik inwestora, przedstawiciele spółki RADKOM oraz władze miasta. 

– Technologia, jaką chcemy tu wykorzystać, jest jedną z najnowszych. Wykorzystuje ona możliwość zagospodarowania odpadów pod wpływem termicznego ich przekształcania i uzyskania z tego produktu. Ta technologia polega na całkowitym oczyszczeniu materiału, który do tej pory jest składowany

mówił w trakcie obrad pełnomocnik inwestora.


Głos poparcia dla mieszkańców wyrazili m.in. radomscy radni.

W listopadzie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję o przyznaniu decyzji środowiskowej spółce 4Green Energy, jednak ta skorzystała z możliwości wyrażenia sprzeciwu. O tym, czy decyzja środowiskowa jest wydana prawidłowo, zdecyduje więc Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Sprawa może ciągnąć się jeszcze długi czas, ponieważ od decyzji WSA można będzie się ponownie odwołać, tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego.