Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Coraz bliżej Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach

Coraz bliżej Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Została powołana Rada BCU, czyli organ nadzorczy i doradczy.

W ramach BCU będą prowadzone bezpłatne dla uczestników szkolenia z obróbki ręcznej i maszynowej, na operatora maszyn CNC, programistę CNC/CAM. W ofercie znajdą się również szkolenia specjalistyczne dla nauczycieli i uczniów z takich zagadnień, jak: grafika inżynierska 2D CAD, modelowanie 3D, programowanie CNC, obsługa tokarki i frezarki CNC, czy programowanie i obsługa COBOTA przemysłowego.

Dla uczniów szkół branżowych będzie to szansa na uzyskanie nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych.

– To jest przyszłość. Możliwość kształcenia i szkolenia osób z całej Polski dla potrzeb przemysłu metalowego to naprawdę wielka sprawa. Myślę, że minęły już czasy, kiedy młodzi ludzie dzień po odebraniu świadectwa czy dyplomu, szli zarejestrować się do urzędu pracy. Teraz mają możliwość do dalszego kształcenia się w branży metalowej, aby nabywać kwalifikacje poszukiwane na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, ale również ż lokalnymi przedsiębiorcami branży metalowej. Dzięki tej współpracy już przez wakacje chcemy w BCU przeszkolić ponad 100 osób, a potem jeszcze rozszerzać działalność

mówił Waldemar Trelka, starosta radomski.

Bezpłatna i praktyczna nauka

BCU będzie prowadzić również szkolenia specjalistyczne dla dorosłych w podobnym zakresie. Tutaj przeszkoleni za darmo mogą zostać np. pracownicy firm z branży metalowej, którzy będą chcieli poszerzyć swoje kwalifikacje. Co ważne, uczestnicy kursów i szkoleń mają mieć zapewnione noclegi i wyżywienie, a także ubrania robocze oraz materiały szkoleniowe.

– BCU weszło w skład mojej szkoły od 1 stycznia tego roku. To innowacyjne centrum kształcenia, wprowadzone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nasza dziedzina to ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, a mamy doświadczenie w tym zakresie od momentu powstania szkoły, czyli od 1929 roku, dlatego podjęliśmy się tego wyzwania. Kształcić będą mogli się wszyscy chętni, zarówno na obrabiarkach tradycyjnych, jak i tych CNC, czyli sterowanych numerycznie. W ofercie jest kilkanaście różnego rodzaju kursów, od klasycznego ślusarstwa, po nowoczesne maszyny CNC, ale również kursy prostsze, realizowane w oparciu o technologię wirtualnej rzeczywistości VR. Absolwenci naszej szkoły znajdują zatrudnienie w firmach pionkowskich i radomskich, ale wciąż niewiele jest osób, które są wyszkolone na obrabiarkach CNC i są bardzo poszukiwanymi fachowcami w całej Polsce. Dlatego tym bardziej warto będzie skorzystać z oferty BCU

mówiła Magdalena Wiśniewska, dyrektor CKZiU w Pionkach.

BCU będzie wyposażone w najnowocześniejsze obrabiarki światowego lidera tej branży, firmy HAAS Automotive z USA, która wygrała przetarg na dostawę urządzeń. Będzie to jednocześnie największe centrum szkoleniowe tej amerykańskiej firmy w Polsce. Obecnie część urządzeń i wyposażenia dociera już do Pionek, a część, w tym najnowsze obrabiarki i frezarki, płynie statkami z drugiej półkuli, m.in. przez Kanał Panamski.

W ogólnopolskiej sieci BCU

Przypomnijmy, że samorząd powiatowy przystąpił do konkursu  organizowanego przez ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki, a realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji na  utworzenie i funkcjonowanie Branżowych Centrów Umiejętności w Polsce.

Powiat otrzymał blisko 15 milionów złotych dofinansowania na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach z dziedziny ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem.

Będzie ono pełniło funkcję edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną, ponieważ zgodnie z założeniami projektu korzystać z niego mają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branży metalowej z całej Polski. Partnerem branżowym projektu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

– Obecnie mamy do czynienia z renesansem szkolenia zawodowego, dlatego tego rodzaju placówki, jak BCU są bardzo potrzebne. To jest przyszłość, ponieważ cała technologia CNC ma szerokie zastosowanie w wielu branżach współczesnego przemysłu. Cieszę się, że współtworzyliśmy i opiniowaliśmy programy nauczania, stworzone specjalnie dla BCU

powiedział Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego SIMP.

Powołana Rada BCU

W czwartek, 21 marca została powołana Branżowego centrum Umiejętności w Pionkach, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania przez tę placówkę.

Rada BCU liczy 9 osób i w jej skład wchodzą przedstawiciele wojewódzkiej i powiatowej rady rynku pracy, organu prowadzącego BCU, czyli Powiatu Radomskiego, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, a także pracodawcy – przedsiębiorcy z branży metalowej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W skład Rady BCU weszli: Paweł Dziewit – przedstawiciel Powiatowej Rady Rynku Pracy w Radomiu, Agnieszka Harasim – przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Warszawie, Piotr Kucharczyk – przedstawiciel organu prowadzącego, Przemysław Radomski, Izba Przemysłowo- Handlowa Ziemi Radomskiej i Radomski Klaster Metalowy, Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Wiesław Borowski –  dyrektor techniczny firmy Mega Plast z Pionek, Michał Romanowicz – właściciel firmy Lemich z Parznic, a także Mariusz Wrochna, nauczyciel przedmiotów mechanicznych i Daniel Maciejewski, nauczyciel i kierownik kształcenia praktycznego w CKZiU  w Pionkach.

Przewodniczącym Rady BCU został Piotr Kucharczyk, wiceprzewodniczącym Daniel Maciejewski, a sekretarzem Agnieszka Harasim. Wśród zadań Rady jest opiniowanie istniejących i tworzenie nowych kierunków kształcenia pod kątem zapotrzebowania rynku pracy oraz pracodawców z branży metalowej, a także ocena efektywności prowadzonych kursów i szkoleń.

Źródło: powiat radomski