O tym się mówi Polska i świat Wiadomości

Czy 14 emerytura będzie stałym świadczeniem?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w styczniu rozpocznie prace nad ustawą wprowadzającą w 2023 r. 14. emerytury. Według wiceministra Stanisława Szweda rząd planuje wprowadzić dodatkowe świadczenie dla emerytów na stałe.

Wiceminister Stanisław Szwed w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej poinformował, że resort rozpocznie w styczniu proces legislacyjny projektu ustawy wprowadzającej 14. emeryturę 2023 r. Świadczenie to ma zostać wprowadzone na podobnych zasadach, jak w 2022 r.

Dodatkowe świadczenie obejmie prawie wszystkich emerytów. Większość Polaków na emeryturze otrzymuje świadczenie do kwoty 2,9 tys. zł brutto. Jak poinformował wiceminister wszyscy, którzy otrzymują taką emeryturę, otrzymają pełną wysokość najniższego świadczenia emerytalnego, które od 1 marca ma wynieść co najmniej 1588,44 zł. Wypłata ma nastąpić na przełomie sierpnia i września 2023 r. Ponadto  rząd planuje wprowadzić 14. emeryturę na stałe w drugiej połowie roku. Obecnie emerycie mogą liczyć na stałą 13. emeryturę, która jest wypłacana od 2019 r.

Źródło informacji: 300gospodarka.pl