Polska i świat

Do końca 2022 r. Polska wyda na pomoc uchodźcom 40 mld zł

Wedle obliczeń Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do końca 2022 r. Polska wyda 40 mld zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ponosimy największe koszty relokacji uchodźców w całej Unii Europejskiej.

Wedle raportu „Migration Outlook 2022”, Polska jest jednym z pięciu krajów OECD, które w 2022 roku przeznaczą największą kwotę na utrzymanie ukraińskich uchodźców. Mowa tu o ponad 40 mld zł (8,36 mld euro), co stanowi niemal 1/3 wszystkich środków jakie OECD zakwalifikowało na pomoc Ukrainie (26,8 mld euro). Szacunkowo największe koszty Polska  przeznaczy na zakwaterowanie i świadczenia (6,2 mld euro), na edukację dzieci i młodzieży z Ukrainy (1,5 mld euro ) oraz na opiekę zdrowotną (664 mln euro).

W dokumencie zaznaczono, że Polska znajduje się w gronie pięciu krajów, które w 2022 roku wydadzą ponad miliard euro, by pokryć koszty utrzymania ukraińskich uchodźców. Poza naszym krajem, który w tym zestawieniu zajmuje pierwsze miejsce, są to jeszcze: Niemcy (6,8 mld euro), Czechy (ponad 1,9 mld euro), Hiszpania (blisko 1,36 mld euro) i Rumunia (nieco ponad miliard euro). Polska i Niemcy łącznie ponoszą ponad połowę tych kosztów.

Według raportu OECD, największe średnie wydatki „na uchodźcę” odnotowano w Szwajcarii (13,4 tys. euro), Belgii (12,6 tys.) i Luksemburgu (12,4 tys.), natomiast najniższe na Węgrzech (1,7 tys.), w Grecji (2,7 tys.) i w Rumunii. W przypadku Polski jest to 5,2 tys. euro na głowę.

Jak podaje portal Kresy.pl, miesiąc temu minister w KPRM Agnieszka Ścigaj poinformowała, że według szacunkowych danych na jednego ukraińskiego uchodźcę Polska wydała ok. 2,2 tys. zł. Jednocześnie, podała też, że opieka zdrowotna dla uchodźców kosztuje Polskę co najmniej 300 mln zł miesięcznie. Zaznaczyła jednak, że nie są to kompletne dane. W kwietniu minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że koszt korzystania w pełni z systemu opieki zdrowotnej przez milion uchodźców to 300 mln zł miesięcznie.

W kwietniowym liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

W czasie kryzysu migracyjnego 2014-2015 Turcja otrzymała od UE 6 mld euro na wsparcie dla uchodźców. Polsce dotychczas przyznano ok. 145 mln euro na pomoc uchodźcom i ochronę granic.

Źródło: Kresy.pl