O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Do koneckiej kolegiaty sprowadzono relikwie św. Mikołaja

Do koneckiej kolegiaty sprowadzono relikwie św. Mikołaja. O ich pozyskanie starał się proboszcz ks. Jacek Wieczorek. Relikwiarz w kształcie mitry zawiera ampułkę z cudowną cieczą z kości świętego biskupa z Bari.

Do koneckiej kolegiaty relikwie świętego biskupa wprowadzono w środę 7 grudnia, podczas sumy odpustowej. Zanim rozpoczęły się uroczystości, wierni mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu chóru „Dzwon” z kolegiaty opoczyńskiej. Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. W kazaniu mówił, że św. Mikołaj jest pięknym i dobrym przykładem do naśladowania i że może być wspominany jako patron chrześcijańskiego miłosierdzia. Zaznaczył, że wszyscy jesteśmy do niego wezwani, pełniąc uczynki co do ciała i co do duszy. Przypomniał, że nie powinniśmy ich robić na pokaz, aby nas ludzie widzieli.

Jak mówił w rozmowie z Radio Plus Radom ks. Jacek Wieczorek, o zgodę na pozyskanie relikwii prosił biskupa radomskiego Marka Solarczyka. Zostały one sprowadzone z Bari, z bazyliki papieskiej św. Mikołaja, gdzie znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami świętego biskupa, z którego wydobywa się ciecz o cudownych właściwościach. Ciecz ta jest pozyskiwana raz w roku, 9 maja. Proboszcz koneckiej kolegiaty wyraził nadzieję, że obecność relikwii tego świętego będzie znakiem umocnienia wiary i chrześcijańskiego świadectwa, we wspólnocie parafialnej. Podkreślił, że jest to ważne zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy występuje pomieszanie pojęć. Stwierdził również, że to może być pomoc w obronie naszej wiary i zarazem motywacja do naśladowania cnót i postaw, którymi święty biskup z Bari wyróżniał się.

Relikwie zostały umieszczone przy ołtarzu św. Mikołaja. Są jedynym znakiem fizycznej obecności świętego biskupa. Wierni będą mogli się modlić przed nimi w każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Dla wspólnoty parafialnej była to bardzo ważna uroczystość o znaczeniu epokowym.

Źródło i foto: radioplus.com.pl