O tym się mówi PAP Radom i okolice Społeczeństwo

Do Straży Granicznej trafiło kolejnych 240 kompletów karabinka Grot

We wtorek, 25 kwietnia br., w trakcie trwania II Międzynarodowych Targów POLSECURE w Kielcach, Fabryka Broni „Łucznik” – Radom i Straż Graniczna podpisały umowę na dostawę 240 karabinków MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm.

Do Straży Granicznej trafiło kolejnych 240 kompletów karabinka automatycznego MSBS Grot. Umowę na dostawę karabinków w kwietniu podczas II Międzynarodowych Targów Polsecure podpisali przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik” i SG. W najbliższych dniach trafią do oddziałów.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że do formacji trafiło już 240 kompletów karabinka automatycznego MSBS Grot C16 FB A2 kal. 5,56x45mm. Umowę na dostawę karabinków podpisali w kwietniu reprezentujący radomską Fabrykę Broni „Łucznik” Wojciech Arndt oraz Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Kolejne karabinki MSBS GROT dla Straży Granicznej

Michalska podkreśliła, że karabinek to nowoczesny system posiadający nowatorskie w skali światowej rozwiązania w dziedzinie broni modułowej. Modułowa budowa pozwalać ma na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe, czyli zespoły lufy, komory zamkowej i suwadła. System ma także zapewniać szybką modyfikację broni przez użytkownika w zależności od potrzeb.

Broń można dostosować do użytkowników prawo i leworęcznych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom użytkownik może m.in. w krótkim czasie zmienić – z użyciem narzędzi dostępnych w przyborniku – kierunek wyrzucanie łusek na lewą lub prawą stronę.

Karabinki, które trafiły do SG to już kolejna partia zamówiona przez formację i – jak zaznacza rzeczniczka – nie ostatnia.

Radomski karabinek „GROT” zachwyca ukraińskich żołnierzy [+VIDEO]

Umowę na dostawę 240 kompletów karabinka automatycznego MSBS Grot podpisano w kwietniu podczas II Międzynarodowych Targów Polsecure. Jak mówił wtedy ppłk Sebastian Majewski z biura techniki i zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej to siódma umowa na dostawę tego sprzętu.

Dodał, że karabinki Grot stają się podstawową bronią tego typu na wyposażeniu SG i zastępują karabinki Kałasznikow. Groty trafią do jednostek, które ochraniają odcinek lądowy granicy zewnętrznej, czyli granicę z Ukrainą, Białorusią i Rosją.

Dotychczas do funkcjonariuszy SG trafiło ponad 1,5 tys. sztuk karabinków Grot. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/