• Inwestycje O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

  Dzień Otwarty w szpitalu powiatowym w Pionkach

  – Żeby zdrowie było takie wspaniałe jak ten szpital to byłoby cudownie – wzdychał jeden z mieszkańców, który był na wizycie w środę 18 października w nowym, szpitalu powiatowym w Pionkach.

  Prawdziwe tłumy ciekawskich i szczęśliwych mieszkańców przyszły zobaczyć jak wygląda nowoczesna placówka. Mogli skorzystać z darmowych badań podstawowych.

  – Przed kilkunastoma dniami uroczyście oddaliśmy do użytku nowo wybudowaną część szpitala w Pionkach. Odwiedził nas między innymi premier, Mateusz Morawiecki. Zanim zacznie przyjmować pacjentów i tętnić życiem, chcieliśmy go otworzyć, pokazać mieszkańcom, stąd pomysł, aby zorganizować Dzień Otwarty. Przybyło wielu ludzi. Wydają się być bardzo zadowoleni. Wszyscy cieszymy się, że ten szpital już jest, ale życzę zdrowia wszystkim mieszkańcom i nie zapraszam tutaj, jeśli nie ma takiej potrzeby

  mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

  W środę, w godzinach 12-16 można było przyjść do nowego szpitala w Pionkach. Na tak zwany Dzień Otwarty przybyło wielu mieszkańców Pionek i okolic. Można było zrobić bezpłatne badania profilaktyczne: pomiar cukru we krwi, ciśnienia tętniczego i saturacji, były też prowadzone pomiary wagi i wzrostu w celu obliczenia BMI (wskaźnik masy ciała). Oprócz tego zorganizowano pokaz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Wszyscy z ochotą zwiedzili nowe pomieszczenia, zobaczyli pokoje lekarskie, sale chorych, pomieszczenia zabiegowe, nowe urządzenia używane w hydroterapii, czy też sale rehabilitacyjną.

  – Jestem pod wrażeniem. Czekaliśmy wiele lat na taką placówkę. Ja sama do specjalistów musiałam jeździć do Radomia. Teraz już nie muszę. Tutaj mamy, na miejscu, gdzie jest profesjonalnie i nowocześnie

  mówi pani Zofia, jedna z pacjentek.

  – W poprzedniej kadencji planowano połączenie szpitala w Iłży ze szpitalem w Pionek, co ostatecznie oznaczałoby likwidację jednego z nich. Dziś wszyscy wiemy, że dobrze iż do tego nie doszło. Podjęliśmy trudną, ale słuszną decyzję. Pionki mogą pochwalić się nowoczesną placówką

  mówi Roman Frąk, członek zarządu Powiatu Radomskiego.

  Zbigniew Dziubasik, pochodzący z Pionek, radny Powiatu Radomskiego od wielu lat zabiegał o to, aby miasto doczekało się nowoczesnego szpitala.

  – Cieszymy się, że udało się tego dokonać. Dziś szpital odwiedziło bardzo dużo ludzi. Sam jestem zaskoczony, że aż tak wielu. Rozmawiam z nimi i są bardzo szczęśliwi i wdzięczni

  mówi radny Dziubasik.

  Przypomnijmy, że cały kompleks szpitalny przy ul. Niepodległości 1 w Pionkach składa się z trzech budynków: jednopiętrowego pawilonu zabiegowego (oddział chirurgii, blok operacyjny, przychodnie specjalistyczne), dwupiętrowego pawilonu zachowawczego (oddziały wewnętrzny oraz rehabilitacji) oraz trzeciego, najstarszego, zmodernizowanego budynku dawnej chirurgii (mieszczą się tam administracja i laboratoria).

  Całkowity koszt budowy od podstaw szpitala w Pionkach to ponad 76,6 milionów złotych, z czego blisko 45 milionów pochodziło z budżetu państwa oraz funduszy celowych, a ponad 31 milionów z budżetu Powiatu Radomskiego. Wyposażenie szpitala oraz zakupy nowoczesnego sprzętu to kolejne kilkanaście milionów złotych, z czego znaczna część pochodzi z budżetu państwa. Dodatkowo 12 milionów złotych z budżetu powiatu pomogło w oddłużeniu placówki.

  Łącznie cały projekt szpitala w Pionkach ma kosztować blisko 120 milionów złotych.

  Źródło: Powiat Radomski