• Na czasie O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

  Dziś przypada 45. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II

  Dziś przypada 45. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II. Dokładnie 45 lat temu, o godz. 17.20, nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Chwilę później na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się nowy papież. Był nim kard. Karol Wojtyła z Polski, który przyjął imię Jan Paweł II. Obchody upamiętniające to wydarzenie odbywały się w niedzielę 15 października. Tego dnia Kościół w Polsce obchodził XXIII Dzień Papieski. W diecezji radomskiej było to również zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

  Z okazji XXIII Dnia Papieskiego, w katedrze radomskiej celebrowana była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. Radomski ordynariusz powiedział na wstępie:

  – Stajemy z ufnością wobec Boga, który ponawia i umacnia swoje zaproszenie do tego, abyśmy z Nim żyli, byśmy trwali w jedności z Nim, by to sprawiało, jak dzisiaj rozważamy w Dniu Papieskim, że będziemy twórcami cywilizacji życia – mówił bp M. Solarczyk

  W homilii bp Solarczyk nawiązał do 7 spośród 14 encyklik papieskich i zachęcił do ich czytania i rozważania.

  – One są niesamowitym dziedzictwem św. Jana Pawła II dla nas, a jednocześnie dają odpowiedź, w jaki sposób przyjąć ten wyjątkowy dar i zaproszenie, aby trwać w jedności z Bogiem, w jaki sposób zachować ostrożność, żeby nie powiedzieć sobie i nie pozwolić innym, że to, co mam, jest tylko moje i wystarczy, że inni będą mnie wspierać. Potrzebujemy Boga, Jego łaski. Niech ona nas napełnia i umacnia nas Bożym życiem – mówił Biskup Radomski.

  Po Mszy św. można było posłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Nastąpiło również podsumowanie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

  Słowa podziękowania wyraził bp Piotr Turzyński

  – Bardzo się cieszę, że mogliśmy także w tym roku zorganizować Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. To jest piękna tradycja, że na jesieni chcemy pokazać wiarę, która objawia się w kulturze. Każdego dnia było coś ciekawego, trochę spotkań z ciekawymi ludźmi, koncerty, spektakl. To jest taka porta fidei, czyli brama prowadząca do wiary, bo przecież kultura pokazuje to, co duchowe, to, co głębokie w człowieku. Bardzo się cieszę, że w ciągu tego tygodnia mogliśmy zobaczyć film o bł. Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli polskich, bo to piękna postać, bardzo aktualna na nasze czasy. Dziękuję wszystkim sponsorom, organizatorom i tym, którzy uczestniczyli w spotkaniach – mówił bp Piotr Turzyński.

  Tego dnia we wszystkich kościołach w Polsce prowadzona była zbiórka pieniędzy na stypendia dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób pochodzących z małych miejscowości.

  Źródła: radioplus.com.pl / gosc.radom.pl

  Foto: radom.gosc.pl