Radom i okolice

„Festiwal Ziemniaka” w Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Festiwal Ziemniaka (2 października – niedziela, 12:00). W trakcie imprezy zobaczymy występy zespołów obrzędowych, rękodzielnictwo. Zaprezentują się gospodynie z kół wiejskich, rolnicy pokażą pracę z zastosowaniem dawnych maszyn rolniczych, które znajdują się obecnie w zasobach Muzeum Wsi Radomskiej.

Między godziną 12:00 a 18:00 na polach muzealnych odbędą się pokazy kopania ziemniaków oraz sezonowych prac gospodarskich. O godzinie 14:30 Zespół Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka zaprezentuje obrzęd Okrężnej po wykopkach.

O godzinie 13:00 w zagrodzie z  Jastrzębi odbędzie się konkurs na najlepszą potrawę regionalną wykonaną  z ziemniaków. 

Przy chałupie z Bartodziejów pokaz wyplatania wiklinowych koszy na ziemniaki

W zagrodzie z Kłonówka – pokaz tkania na koromyśle wełnianych czapek i rękawic furmańskich; pokaz ręcznej obróbki lnu; warsztaty tkactwa, warsztaty stemplowania tkanin

W zagrodzie z Chomentowa pokazy: pokaz szatkowania i ubijania kapusty w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Zaborowianki” z Zaborowia, pokaz ręcznego odziarniania lnu, kukurydzy i prosa.

Na gości czeka pieczenie ziemniaków w popiele, kiermasz twórczości ludowej i Eko Ryneczek.

Dodatkową atrakcją będzie również potańcówka na scenie „Pod dębem”: o godz. 12.30 wystąpi zespół „Wolanianki”, o godz. 13.30 Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa zaprezentuje inscenizację „Pierzoki”. O godzinie 14.30 rozpocznie się potańcówka, która potrwa do godz. 19.00. Do tańca przygrywać będą kapele: Henryka Gwiazdy, Jana Tarnowskiego i Braci Urbańczyków.

Źródło informacji: Muzeum Wsi Radomskiej