Historia Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Za nami otwarcie wystawy o 72. pułku piechoty [+FOTO]

Za nami otwarcie wystawy o 72. pułku piechoty. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

W 102. rocznicę przybycia 72. pułku piechoty do Radomia, 24 kwietnia 2024 r. w Kamienicy Deskurów w Radomiu, została otwarta wystawa ” Najważniejsza była dla nich Polska… 72 pułk piechoty im. płk. Dionizego Czachowskiego” przygotowana przez Delegaturę IPN w Radomiu we współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Wystawa powstała z myślą o dwóch rocznicach, które obchodzimy w tym roku. Pierwsza z nich to 102. rocznica przybycia pułku do Radomia, a druga to 85. rocznica wybuchu II wojny światowej w której pułk dzielnie stawiał czoła najeźdźcy.

Ekspozycja ukazuje historię tworzenia się 72. Pułku piechoty, jego losy w trakcie wojny z bolszewikami, a także walkę w trakcie II wojny światowej. Wystawa przedstawia również życie codzienne żołnierzy, którzy angażowali się w działalność społeczną mieszkańców Radomia.

Naczelnik Delegatury IPN w Radomiu Danuta Pawlik powitała gości. Zaprosiła zgromadzonych na najważniejszą część wystawy – prelekcję dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego – autora ekspozycji. Profesor Piątkowski opowiedział o majorze Stanisławie Jaszczuku – żołnierzu legionów polskich, późniejszym oficerze 72. pułku piechoty po którym zachowała się seria zdjęć.

Wśród zaproszonych gości znalazł się dr Marek Jedynak – dyrektor oddziału IPN w Białymstoku, którego dziadek służył w 72. pułku piechoty. Dzięki uprzejmości Piotra Kococika uczestnicy mogli zobaczyć jak umundurowani byli żołnierze pułku, a także obejrzeć replikę sztandaru 72. pułku piechoty.

Wystawa dostępna będzie w Kamienicy Deskurów do 15 maja 2024 r.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Fot. Michał Adamczyk