Kultura i rozrywka Radom i okolice Społeczeństwo

Historia Radoskóru i muzyczne gwiazdy hali RZO w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego odbędzie się wydarzenie poświęcone historii Radoskóru oraz gwiazdom muzycznym hali RZO. Gościem wydarzenia będzie Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.

Już w poniedziałek, 24 czerwca 2024 roku Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na wydarzenie będące częścią obchodów Radomskiego Czerwca ’76 pod hasłem „Zaczęło się w Radomiu” – historia Radoskóru i gwiazdy muzyczne hali RZO.

Spotkanie złożone będzie z dwóch części:

 1. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” 1959-1999. Wystawa w 65. rocznicę powstania.

 2. Spotkanie autorskie z dziennikarzem muzycznym Piotrem Metzem i odsłuch legendarnych płyt i niezapomnianych gwiazd polskiej fonografii.

Przypomnijmy, że w roku 2024 mija 25 lat od ostatecznej likwidacji „Radoskóru”.

Przez dziesięciolecia „Radoskór”, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia „Bata” S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. W 1985 roku „Radoskór” osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników. Dlatego też Muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa.

Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej Muzeum (takie jak obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody), także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach Kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica.

– Mnóstwo ciekawostek związanych z prężnym działaniem zakładu i jego historią, wizjonerską postacią Tomasza Baty oraz licznymi postaciami w historii Radoskóru opowie kurator wystawy Krzysztof Skarżycki

przekazało Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Przypomnijmy również, że Krzysztof Skarżycki był gościem naszego podcastu poświęconego historii Radoskóru.

Nie tylko strajki odgrywały istotną rolę w życiu opozycji czasów PRL-u. Ogromną siłę miała też muzyka grana na koncertach. Za czasów Gomułki i Gierka tzw. muzyka młodzieżowa znajdowała się pod baczną obserwacją partyjnych urzędników od kultury. Dominowały błahe i proste piosenki.

Dopiero w latach 80. doszło do sytuacji całkowicie bezprecedensowej w realiach PRL. Popularność ogólnopolską zyskiwały zespoły, które nie miały szans ani na nagranie płyty w profesjonalnym studiu, ani na występ w telewizji. Polem ekspresji były koncerty w klubach osiedlowych, przyzakładowych i studenckich oraz duże festiwale.

W Radomiu takim miejscem, gdzie śpiewano „Chcemy bić ZOMO”, była hala Radoskóru zwana też przez radomian halą RZO. Jak wyglądał rynek muzyczny w czasach PRL. O zmaganiach muzyków z cenzurą. O zespołach i piosenkach na czarnej liście. Wreszcie jak można było popaść w niełaskę komunistycznej władzy, opowie znany dziennikarz muzyczny Piotr Metz.

Źródło: Muzeum im. Jacka Malczewskiego