Impreza plenerowa „Koń w tradycji polskiej” odbędzie się 1 maja w Muzeum Wsi Radomskiej. W trzeciej edycji zaprezentowane zostaną różne formacje Jazdy Polskiej, zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej. Poza tym na zwiedzających czeka wiele innych atrakcji. Wśród nich pokazy rzemieślnicze, fotobudka strażacka, tradycyjne posiłki. Przygotowano również propozycję dla pasjonatów fotografii.
Wydarzenie ma na celu popularyzację wiedzy na temat roli konia w życiu codziennym Polaków w minionych wiekach oraz jego miejsca w historii i kulturze polskiej. Tym razem głównym bohaterem będzie koń w służbie wojskowej. Zaprezentowane zostaną różne formacje Jazdy Polskiej począwszy od legendarnej Husarii po kawalerię XX wieku. Będą również zaprzęgi konne, w tym zaprzęg straży ogniowej.
Główną atrakcją programu będą widowiskowe pokazy legendarnej Husarii w wykonaniu kawalerzystów z Sandomierza.
Poza tym na zwiedzających czeka wiele innych ciekawych propozycji: przejażdżki bryczką, warsztaty i pokazy rzemieślnicze oraz jazda na kucyku. Będą też twórcy ludowi ze swoimi wyrobami i tradycyjne posiłki przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich.
W remizie strażackiej przygotowane będzie kino a także strażackie atelier fotograficzne, gdzie na tle zabytkowego wozu straży ogniowej będzie można sobie zrobić zdjęcia w historycznych mundurach i strażackim oporządzeniu.
Szczegółowy program:
12.00 – 12.30 – Otwarcie wydarzenia, parada uczestników i prezentacja koni (przejazd uczestników z polany pod wiatrakiem. drogą obok zagrody z Kłonówka do centrum wsi )
12.30 – 13.00 – pokaz koni zimnokrwistych (polana pod wiatrakiem)
13.00 – 14.30 – pokazy historyczne: (polana pod wiatrakiem)
przejazd formacji historycznych
pokaz Husarii (prezentacja połączona z gawęda o historii jazdy polskiej od XVI do XVIII w)
potyczka ułana Pułku Jazdy Wołyńskiej z carskim dragonem (epizod z 1831 roku)
pokaz Beliniaków i potyczka Beliniaka z kozakiem (epizod z 1915 roku)
pokaz 11 Pułku Ułanów Legionowych i potyczka ułana z bolszewikiem (epizod z 1920 roku)
pokaz kawalerii II Rzeczypospolitej i potyczka ułanów z niemiecką piechotą (epizod z 1939 roku)
14.30 – 15.00 – zawody kawaleryjskie, dekoracja uczestników (polana pod wiatrakiem)
15.30 – 16.00 – pokaz Husarii (prezentacja połączona z gawędą o historii jazdy polskiej od XVI do XVIII w)
16.15 – 16.45 – potyczka kawalerii polskiej z bolszewikami (epizod z 1939 roku)
Ok. 17.00 – pokaz Husarii zamykający imprezę
Dodatkowo:
Plenery fotograficzne z udziałem jeźdźców (konkurs)
Strażacka fotobudka i kino dla najmłodszych w Remizie
Przejażdżki bryczkami (płatne)
Przejażdżki na kucyku (płatne)
Warsztaty plecenia koników ze słomy
Warsztaty plastyczne
KOSZT WSTĘPU: Bilet normalny 20 zł., ulgowy 12 zł.
Muzeum Wsi Radomskiej zachęca również do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie wykonać fotografię jeźdźca i konia w plenerach Muzeum Wsi Radomskiej. Fotografie powinny nawiązywać do obrazów polskich malarzy batalistów, np. Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków czy Józefa Brandta.
W konkursie może wziąć udział każdy chętny, bez względu na doświadczenie czy sprzęt. Prace należy zgłosić do 31 maja 2024 r. Ocena zgłoszonych fotografii odbędzie się w dniach 3 – 7.06.2024 r. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 21 lipca. Tego dnia odbędzie się również wernisaż nagrodzonych prac.
Regulamin konkursu oraz formularz rejestracyjny znajdują się TUTAJ. Z zasadami konkursu należy zapoznać się przed udziałem w konkursie.
Źródło: muzeum-radom.pl