Na czasie O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo Wyróżnione

Janusz Waluś wyjdzie na wolność

Narodowcy.net

Janusz Waluś opuści więzienie. Trybunał Konstytucyjny uchylił w poniedziałek decyzję ministra sprawiedliwości. 

Trybunał Konstytucyjny w RPA uchylił w poniedziałek decyzję ministra sprawiedliwości Ronalda Lamoli odmawiającą zwolnienia warunkowego Janusza Walusia twierdząc że decyzja ministra była irracjonalna. Polak ma być uwolniony w ciągu 10 dni. 

Sprawa Walusia

Janusz Waluś, zamieszkujący wiele lat w Radomiu, 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego, będącego liderem partii komunistycznej, przed jego domem w Boksburgu obok Pretorii. Zleceniodawcą zabójstwa był był lider Partii Konserwatywnej Clive Derby-Lewis, który wraz z Walusiem został skazany na karę śmierci.

W związku ze zniesieniem tego rodzaju kary w RPA wyrok zamieniono na dożywocie. W 2015 roku jego prośba o odbycie reszty wyroku w Polsce została przekazana przez ambasadę RP w Pretorii do Ministerstwa Sprawiedliwości. 10 marca 2016 sąd w Pretorii orzekł, że Janusz Waluś może w ciągu 14 dni po ustaleniu wysokości kaucji zostać zwolniony warunkowo z więzienia. Sprawę kilka razy przekładano, jednak nie znalazła swojego punktu końcowego. W 2015 roku jego prośba o odbycie reszty wyroku w Polsce została przekazana przez ambasadę RP w Pretorii do Ministerstwa Sprawiedliwości.

10 marca 2016 sąd w Pretorii orzekł, że Janusz Waluś może w ciągu 14 dni po ustaleniu wysokości kaucji zostać zwolniony warunkowo z więzienia. Sprawę kilka razy przekładano, jednak nie znalazła swojego punktu końcowego. W 2020 roku  decyzję o pozostawieniu Polaka w więzieniu podjął minister sprawiedliwości i usług penitencjarnych, Ronald Lamola. Minister rozpatrzył całą sprawę na podstawie wniosku Sądu Najwyższego Pretorii z 12 grudnia 2019 roku. Sędziowie nakazali politykowi przeanalizowanie podjętej w styczniu w 2019 roku decyzji o odmowie zwolnienia warunkowego Polaka. Według Lamoli wypuszczenie Walusia oznaczałoby zaprzeczeniu surowości kary zasądzonej w 1993 roku. Waluś zwrócił się do sądu apelacyjnego o uchylenie decyzji Najwyższego Sądu Apelacyjnego o odrzuceniu jego zezwolenia na apelację od wyroku sądu wyższej instancji, który podtrzymał odmowę zwolnienia warunkowego przez Lamolę w marcu 2020 r .

Wdowa po Hanim wypowiedziała się na temat zwolnienia Janusza Walusia z więzienia słowami „karma poradzi sobie z tymi, którzy wypuścili zabójcę jej męża na wolność” oraz „ten wyrok jest diaboliczny”.

 Więcej o historii Janusza Walusia przeczytać można w niedawno wydanej książce „Wczoraj i dziś Burów” radomianina i redaktora twojradom.pl Adama Szabelaka. Książkę zakupić można na stronie wydawnictwa Capitalbook.

Źródło: Narodowcy.net / Timeslive