Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Jeszcze tylko miesiąc na złożenie wniosku – trwa nabór do 6MBOT 

13 kwietnia rozpocznie się drugie w tym roku szkolenie podstawowe dla kandydatów do służby w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To ostatni dzwonek, by dopełnić formalności i wstąpić w szeregi brygady w ramach terytorialnej służby wojskowej.  

Czym jest „Szesnastka”?  

Szkolenie podstawowe trwa 16 dni, dlatego potocznie zwane jest „Szesnastką”. W jej trakcie ochotnicy, pod okiem starszych stażem i doświadczeniem instruktorów poznawać będą podstawy wojskowego rzemiosła. W tym czasie sprawdzą swoją wytrzymałość fizyczną, poznają zasady zachowania na polu walki i posługiwania się bronią. Zapoznają się również ze strukturą wojskową, obowiązującymi regulaminami czy zieloną taktyką. Szkolenie zakończy pętla taktyczna – egzamin sprawdzający nabytą wiedzę, a żołnierze, którzy ukończą ją z pozytywnym wynikiem złożą uroczystą przysięgę wojskową.  

Natomiast po ośmiu dniach, do żołnierzy z 16 dołączą rezerwiści, którzy przysięgę mają już za sobą, a w ramach szkolenia wyrównawczego odświeżą zdobytą dotychczas wiedzę.   

– Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to nie tylko zaangażowanie dla Ojczyzny, ale również okazja do rozwoju osobistego. Żołnierze – oprócz szkoleń rotacyjnych, które odbywają się w jeden weekend w miesiącu – mogą brać udział w kursach i szkoleniach rozwijających ich predyspozycje. Na żołnierzy, którzy marzą o wyższych stopniach wojskowych przewidziane są kursy: podoficerki Sonda oraz oficerski – Agrykol. Ogromnym plusem WOT jest również terytorialność pełnionej służby, a także – dzięki szkoleniom odbywającym się w weekendy – możliwość połączenia służby z życiem prywatnym. 

a – mówi płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak dołączyć do 6MBOT? 

Terytorialsem może zostać każdy w wieku 18-60 lat (w przypadku szeregowych) oraz 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów). Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość i niekaralność.  

Na ochotników czekają rekruterzy, którzy przeprowadzą przez procedurę składania wniosku.

– Chętnie pomożemy, odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji czy specyfiki służby. Często zdarza się, że ochotnik ma mylne wyobrażenie o służbie, a po rozmowie z nami przekonuje się, że nie taki diabeł straszny. Każde wcielenie to nowi ochotnicy. Pozyskiwanie ich nie byłoby możliwe, gdyby nie bardzo dobra współpraca z Wojskowymi Centrami Rekrutacji, które na całym terenie funkcjonowania Brygady, czyli w Radomiu, Garwolinie, Płocku i Warszawie prężnie działają i zachęcają kandydatów do wstąpienia w szeregi 6MBOT.

mówi jeden z rekruterów 6MBOT.

Numery telefonów do rekruterów z poszczególnych powiatów są dostępne na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub dzwoniąc pod numer Linii Wsparcia Rekrutacji: 800 696 077 (czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 – 15.30).  

Jeśli chcesz wstąpić do służby, możesz także odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji, a ich adresy i telefony znajdziesz na stronie http://wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/centra-rekrutacji.