O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Kamienica kominiarska przy ul. Rwańskiej 13 zostanie rozebrana. Zostaną tylko dwie ściany

ńska Kamienica kominiarska przy ul. Rwańskiej zostanie rozebrana. Zostaną z niej tylko dwie ściany.

Kamienica przy ulicy Rwańskiej 13 niegdyś była siedzibą cechu radomskich kominiarzy. Stąd również pochodzi jej nazwa, Kamienica Kominiarska. Po wielu latach kominarze wyprowadzili się z niej pozostawiając ją pustą. Kamienica ma już ponad 120 lat i jest w fatalnym stanie technicznym. Kiedyś była własnością prywatną, teraz należy do miasta. Władze miasta zdecydowały, że kamienica zostanie przekazana spółce Rewitalizacja, która zarządza także innymi kamienicami w obrębie Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu.

Samorząd województwa kupił dwie kamienice na rynku. Ich remont to koszt kilkudziesięciu milionów złotych

Rewitalizacja ma za sobą formalności i badania stanu technicznego budynków. Przeprowadzono również ekspertyzę mykologiczną, czyli badanie budowli, pomieszczeń i materiałów pod kątem zawilgocenia, obecności grzybów i pleśni. Podjęto także decyzję o rozbiórce budynków przy Rwańskiej 13 i Szewskiej 16. Mają pozostać tylko dwie ściany, frontowa od Rwańskiej i boczna, wzdłuż przejścia do ulicy Szewskiej. Spółka wkrótce ogłosi przetarg na rozbiórkę.

Wiadomo, że parter kamienicy będzie przeznaczony na lokale usługowe, góra na mieszkania. Po otrzymaniu koncepcji Rewitalizacja będzie wiedziała ile tych lokali będzie. Później będzie ogłaszany przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej zabudowy przy Rwańskiej 13 i Szewskiej 16.

Źródło: echodnia