Samorząd województwa kupił dwie kamienice na rynku. Dziś odbyło się oficjalne spotkanie, podczas którego podpisano akt notarialny.
W czwartek 29 grudnia 2022 roku odbyło się oficjalne spotkanie zarządu władz województwa mazowieckiego, podczas którego Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podpisał akty notarialne i zarazem stał się właścicielem zabytkowych kamienic znajdujących się przy ulicy Rwańskiej 1 oraz Rynek 16.
– Nieruchomości te po pierwsze pragniemy uratować, są to obiekty zabytkowe. Po drugie chcemy nadać im nowe funkcje w ramach procesu rewitalizacji. Zamiarem zarządu województwa jest to, aby stały się one docelowo własnością muzeum Jacka Malczewskiego z przeznaczeniem na cele statutowe tego muzeum – mówił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
W trakcie spotkania Adam Struzik poruszył również kwestie zagospodarowania kamienic.
– Jeszcze to, co będzie tam porozmieszczane, oczywiście przesądzimy w drodze analiz. Musi się odbyć cały proces zaprojektowania rewitalizacji tych obiektów i odpowiedniego ich przystosowania – podkreślił marszałek.
Marszałek województwa mazowieckiego wspomniał również o kolejnych inwestycjach, które zostaną wykonane dzięki budżetowi województwa mazowieckiego.
– Ziemia radomska oraz sam Radom w tym budżecie mają jedne z największych inwestycji w obszarze zdrowia, to jest Szpitalny Oddział Ratunkowy, całkowity koszt tego obiektu to jest ponad 100 milionów złotych, a w przyszłym roku wydamy ponad 40 milionów złotych na ten cel. Drugim takim ważnym elementem jest szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku, też inwestycja powyżej 100 milionów zł – mówił Struzik. – Tego typu inwestycje służą rozwojowi przedsiębiorczości – dodał.
Marszałek wyraził nadzieję na to że rynek po zakończeniu inwestycji odzyska nowy blask.
W trakcie posiedzenia podano również kwoty, za które zakupione zostały zabytkowe kamienice. Kamienica przy ulicy Rynek 16 została zakupiona za nieco ponad 2 miliony, natomiast kamienica przy ulicy Rwańskiej 1 za nieco ponad milion złotych.
Koszt ich rewitalizacji nie jest jeszcze znany, ale samorządowcy szacują go na kilkadziesiąt milionów złotych.
Jak informowaliśmy, zakupione nieruchomości tworzą zwartą zabudowę starego miasta i znajdują się na obszarze zabytkowego układu urbanistyczno-architektonicznego Radomia. Obecnie budynki są wyłączone z użytkowania.
Kamienica w Rynku pomiędzy ulicami Rwańską i Szewską to Dom Pusztyniki. Jan Pusztynik był zamożnym radomskim kupcem, wolnomularzem (fikcyjnym właścicielem budynku Loży Masońskiej, przy dzisiejszej ul. Malczewskiego 7), jednym z założycieli „Jutrzenki Wschodzącej na Wschodzie Radomia”, w 1817 roku on odkupił jednopiętrowy dom handlarza winem Jana Albańskiego i w następnych latach budynek znacznie rozbudował.
Wśród miłośników lokalnej historii krąży opowieść, że do tej rozbudowy użyto cegieł pochodzących z rozbiórki murów miejskich lub baszt zamkowych. Podobno informacja znajduje się w dawnych dokumentach.