Polska i świat Społeczeństwo

Katowice zmniejszyły liczbę wypadków drogowych o 55%

Katowice zmniejszyły liczbę wypadków drogowych o 55%. Jak to możliwe?

W roku 2023 w Katowicach odnotowano 141 wypadków drogowych, w których ucierpiało łącznie 160 osób. Od kiedy prowadzone są regularne analizy wypadkowości w Katowicach te wyniki stanowią najniższe wartości.

Statystycznie, najwięcej wypadków miało miejsce w piątki (21% wszystkich zdarzeń). Jeśli chodzi o godziny, najwięcej kolizji i wypadków odnotowano w środku dnia, między godziną 11:00 a 17:00 (ponad 51% wszystkich przypadków).

Najmniejsza liczba wypadków miała miejsce we wtorki (11% wszystkich zdarzeń). Wśród miesięcy o najmniejszej liczbie incydentów, kwiecień 2023 roku zanotował cztery wypadki, czerwiec osiem, zaś luty, lipiec i listopad po dziesięć.

– Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów w mieście, warto podkreślić 55% spadek liczby wypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście, dla zwiększenia liczby podróży środkami transportu publicznego i w efekcie ograniczenia ruchu indywidualnego, wybudowaliśmy centra przesiadkowe, budujemy nowe linie tramwajowe, wdrażamy ITS, czy też regularnie wymieniamy tabor autobusowy i tramwajowy. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa zwłaszcza w centrum Katowic mają również zmiany w polityce parkingowej, które ograniczyły ruch samochodowy w tej części miasta

mówił Bogusław Lowak , naczelnik wydziału transportu w rozmowie z portalem kato24.pl.

Miasto podjęło szereg działań mających na celu zmniejszenie ilości wypadków drogowych w mieście. Wprowadzono rozwiązania w zakresie uspokojenia ruchu, takie jak zawężenie jezdni Al. Korfantego na odcinku Rondo-Rynek oraz na części ul. Warszawskiej.

Dodatkowo, kontynuowano rozbudowę infrastruktury dla ruchu pieszego i rowerowego, oddając do użytku kolejne odcinki dróg rowerowych, co przyczyniło się do powstania ponad 52 km takiej infrastruktury od 2015 roku.

Wprowadzono strefy ograniczonej prędkości oraz sygnalizację świetlną działającą w trybie ,,all red”, co spowodowało zmniejszenie prędkości ruchu pojazdów zbliżających się do skrzyżowań.

Dodatkowo, wykonano prace nad doświetlaniem przejść dla pieszych oraz zwiększono widoczność na przejściach poprzez elementy blokujące, uniemożliwiające postój pojazdów w ich obrębie.

W ramach kampanii #DoZobaczenia, zainicjowanej przez miasto, zwiększono świadomość wśród uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania ostrożności na drodze poprzez dystrybucję opasek, kamizelek i odblasków rowerowych dla dzieci z miejskich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków.

Dodatkowo, w 2015 roku wprowadzono strefę Tempo 30, która nadal funkcjonuje jako jeden z elementów poprawy bezpieczeństwa drogowego w mieście.

Źródło: Kato24.pl