O tym się mówi Polska i świat

Kolejne karabinki MSBS GROT dla Wojska Polskiego

Kolejne karabinki MSBS GROT dla Wojska Polskiego. Wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził podpisany przez Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom i Agencję Uzbrojenia aneks do umowy o wartości ok. 826 mln zł brutto.

– GROTY to dobre karabiny, które cieszą się dużym zainteresowaniem żołnierzy Wojska Polskiego. To broń, która sprawdziła się także na Ukrainie. Bardzo się cieszę z tego, ze radomska fabryka rozwija swoje moce produkcyjne. Mam nadzieję, że GROT będzie także naszym towarem eksportowym – mówi Mariusz Błaszczak, Wicepremier i Minister Obrony.

2 stycznia 2023 r. w imieniu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. aneks do umowy z lipca 2020 r. podpisali: dr Wojciech Arndt – Prezes Zarządu oraz Seweryn Figurski – Członek Zarządu, natomiast ze strony Zamawiającego – płk Piotr Paluch, Zastępca Szefa Agencji Uzbrojenia. W ramach dodatkowych dostaw do Wojska Polskiego trafią kolejne karabinki MSBS GROT C16 FB-A2 kal. 5.56×45 mm w wersji A2, a w przyszłości niewykluczone, że także w kolejnych wersjach. Zgodnie z zapisami przedmiotowego aneksu do Sił Zbrojnych RP do końca 2026 r. trafi blisko 70 tys. karabinków MSBS GROT.

Fabryka Broni „Łucznik” Radom zaczęła rozbudowę zakładu 

– Karabinki MSBS GROT zbierają bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Polscy żołnierze, zarówno zawodowi, jak i żołnierze w służbie terytorialnej doceniają je przede wszystkim za ergonomię i praktyczne rozwiązania. Docierają do nas również pochlebne opinie od żołnierzy ukraińskich, gdzie broń jest wykorzystywana często w ekstremalnych warunkach. Widząc dalszy potencjał rozwojowy tych karabinków podjęliśmy kolejne działania, żeby jak najwięcej trafiło ich w ręce polskich żołnierzy – mówi gen. bryg. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia

MSBS GROT jest obecny w siłach zbrojnych już czterech państw. Od 2017 roku karabinki te znajdują się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. W ramach wsparcia polskiego rządu karabinki GROT trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju w trwającym obecnie konflikcie zbrojnym. W 2022 roku Fabryka Broni dostarczyła też karabinki MSBS GROT do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów z Afryki Wschodniej.

Fabryka Broni „ŁUCZNIK” – Radom z udanym 2022 rokiem

– Jako czołowa polska firma branży zbrojeniowej czujemy się odpowiedzialni za wyposażenie żołnierzy w najwyższej jakości, niezawodny, nowoczesny sprzęt. Jesteśmy dumni z zaufania, jakim obdarzono nasz karabinek i z tego, że właśnie wyroby naszego zakładu służą  utrzymaniu bezpieczeństwa naszego kraju  – mówi dr Wojciech Arndt, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

 

Karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu ZISW TYTAN. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką zmianę kluczowych modułów, takich jak moduł lufy ze zintegrowaną komorą gazową, mechanizm spustowy, moduł granatnik i kolba. Dzięki czemu można szybko dostosować broń dla konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym. Fabryka Broni w pełni zrealizowała stawiany przez użytkownika wymóg modernizacji wyposażenia indywidualnego żołnierza dostosowując i wdrażając do produkcji seryjnej oferowane jednostki broni do najnowszych standardów. Pierwsze egzemplarze MSBS GROT weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w 2017 roku.

Źródło: Fabryka Broni