Marcin Dąbrowski, prezes radomskich struktur partii Nowa Nadzieja, otrzymał informację od Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w sprawie konsultacji społecznych dotyczących lokalizacji Centrów Integracji Cudzoziemców. Okazało się, że nie przewiduje się wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie.
W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy o powstających w naszym mieście i regionie Centrach Integracji Cudzoziemców (CIC). Po publikacji artykułu mieszkańcy zaczęli zadawać pytania, kto wyraził zgodę na utworzenie tych ośrodków i podkreślali, że w tak ważnej sprawie warto przeprowadzić konsultacje społeczne.
Wielu z nich zaznacza, że decyzje tego typu powinny być poprzedzone rozmowami z mieszkańcami, aby uwzględnić ich opinie i obawy.
– Nawet nie mieli odwagi zapytać obywateli, czy w ogóle zgadzają się na powstanie tych centrów
przekazał jeden z mieszkańców
Za głosem mieszkańców podążył Marcin Dąbrowski, prezes radomskich struktur partii Nowa Nadzieja, który wystosował do Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Zapytał w nim, czy przewidziane są konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji tych centrów oraz, jeśli tak, to kiedy i w jakiej formie się odbędą.
Odpowiedź, którą otrzymał Marcin Dąbrowski, wyjaśnia, że utworzenie tych centrów nie wymaga przeprowadzenia konsultacji społecznych.
– Zadanie związane z utworzeniem i prowadzeniem Centrów Integracji Cudzoziemców w województwie mazowieckim wynika z projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”, finansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Zgodnie z dokumentacją przekazaną samorządom wojewódzkim przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, samorządy zostały zobligowane do zorganizowania CIC w byłych miastach wojewódzkich. Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował, że Centra Integracji Cudzoziemców będą częścią Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, które jest samorządową jednostką organizacyjną Województwa Mazowieckiego. Utworzenie komórki organizacyjnej w strukturze tej jednostki nie wymaga wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji społecznych
przekazał MCPS.

Przypomnijmy, że otwarcie centrów planowane jest na drugi kwartał 2025 roku, po zakończeniu prac związanych z wyposażeniem pomieszczeń i przeszkoleniem personelu.