O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Lipscy policjanci spotkali się z seniorami

Lipscy policjanci wykorzystują każdą okazję, by spotkać się z osobami starszymi i porozmawiać o ich bezpieczeństwie. W Lipskim Centrum Kultury dzielnicowy w czwartek spotkał się z seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W dniu 26 stycznia dzielnicowy z lipskiej komendy spotkał się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Policjant przestrzegał zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omówił sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, pracownika banku czy urzędnika np. pomocy społecznej.

W trakcie spotkania z dzielnicowym zebrani seniorzy dowiedzieli się, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Prawdziwi policjanci nigdy też nie proszą o zaangażowanie prywatnych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

Pamiętajmy, aby nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, bez względu na to jaką bajkę nam opowiadają. Do „obcych” stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, takie działanie z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo, że padniemy ofiarą oszusta.

Dzielnicowy apelował również o ostrożność i nie otwieranie linków przesłanych przez obce osoby. Niestety obecnie oszuści mają możliwość podszywania się pod nr banków co ma uwiarygodnić rozmowę. Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za pracownika banku, w którym posiadamy rachunek zweryfikujmy tą wiadomość. Zakończmy rozmowę i zadzwońmy lub nawet odwiedźmy osobiście placówkę bankową. Tam przekażmy informacje na temat przebiegu rozmowy, aby wyjaśnić sytuację. Pamiętajmy, że przez telefon nie jesteśmy w stanie potwierdzić czy dana osoba jest faktycznie tą, za którą podaje się.