Radom i okolice Społeczeństwo

Majątek PKS Radom trafi na sprzedaż

Majątek PKS Radom trafi na sprzedaż. Syndyk wycenił go na 14 milionów złotych.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radomiu Sp. z o.o. powstało w 2010 roku w wyniku przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Radomiu w celu komercjalizacji. Właścicielem 100 proc. kapitału (wartość udziałów według wpisu do KRS wynosiła 9 mln zł) był Związek Gmin „Podradomska Komunikacja Samochodowa”, który składał się z gmin Skaryszew, Jastrzębia i Gózd.

W 2022 roku na łamach naszego portalu informowaliśmy o tym, że przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. Wypowiedzenia otrzymało wówczas 80 osób. Kursy były utrzymywane tylko do 31 października 2022 roku.

Upadłość spółki spowodowała problem komunikacyjny dla osób, które dojeżdżały do szkół i pracy. Firma woziła pasażerów do około dziesięciu gmin. Syndyk masy upadłościowej Aneta Szumowska przekazała, że rozmawiała z firmami, które byłyby zainteresowane wydzierżawieniem od PKS Radom części przewozowej.

PKS Radom we wniosku o postępowanie upadłościowe wskazał, że przyczynami upadku firmy jest niewypłacalność spółki, zaprzestanie możliwości regulowania płatności. Przewoźnik wskazywał również, że epidemia COVID-19 uniemożliwiła świadczenia usług.

Majątek PKS Radom trafi na sprzedaż

Najcenniejszym punktem przedsiębiorstwa są nieruchomości, które do czasu zakończenia procedury związanej z wyceną i przygotowaniem przedsiębiorstwa do sprzedaży nieruchomości PKS zostały wydzierżawione.

Syndyk wycenił:

  • Teren dawnej bazy PKS przy ul. 1905 Roku w Radomiu (28 tys. m kw.) na 10 mln 777 tys. zł.
  • Dawny dworzec autobusowy przy ul. Beliny Prażmowskiego w Radomiu (2,3 tys. m kw.) na 842 tys. zł.
  • Baza w Zwoleniu przy ul. Kościuszki (2,1 tys. m kw.) na 207 tys. zł.

W skład majątku wchodzi łącznie 256 rzeczy, m.in.: meble biurowe, komputery, samochody, a nawet autobusy. Syndyk wycenił cały majątek na 14 milionów złotych. Co ciekawe, kwota długów wynosi 4 miliony złotych.

Jeżeli wszystkie długi zostaną spłacone po sprzedaży majątku, to zapewne jakaś część pieniędzy zostanie „wolna”. Wówczas gminy wchodzące w skład Związku Gmin „Podradomska Komunikacja Samochodowa”, zdecydują o wykorzystaniu ich lub podziale.

Źródło: Wyborcza