Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Miasto chce budować Centrum Opieki Długoterminowej

Plany budowy Centrum Opieki Długoterminowej były jednym z tematów rozmów władz miasta i dyrekcji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego z goszczącą w Radomiu minister zdrowia Izabelą Leszczyną.

Realizacja inwestycji umożliwiłaby podwojenie liczby łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym oraz utworzenie dodatkowego oddziału wewnętrznego.

– Centrum Opieki Długoterminowej, to jeden z tych projektów, które chciałbym realizować w kolejnej kadencji. To propozycja, która ma swoje źródło w rozmowach z mieszkańcami i w potrzebach, które zgłaszają radomianie. W tej chwili szukamy ambasadorów naszej sprawy w Warszawie, dlatego pokazaliśmy ten projekt pani minister. Mamy nadzieję, że przy wsparciu chociażby z funduszy europejskich, uda się go zrealizować. To ważne, bo wszyscy mamy świadomość, jak wygląda demografia w polskich miastach

mówił prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z opracowaną koncepcją, nowy sześciokondygnacyjny budynek miałby stanąć od strony ulicy Narutowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego pawilonu, w którym mieści się m.in. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz oddział zakaźny.

Minister Izabela Leszczyna, która zwiedziła Radomski Szpital Specjalistyczny przyznała, że jest pod dużym wrażeniem zarówno jeśli chodzi o pracę personelu medycznego, jak również inwestycji zrealizowanych na wielu oddziałach, mających na celu zapewnienie pacjentom jak najlepszych warunków leczenia.

Podkreśliła, że planowany rozwój opieki długoterminowej jest zbieżny z tym, jakie priorytety ma obecnie Ministerstwo Zdrowia.

– Jestem przekonana, że będziemy mogli tu współpracować. Mamy przewidziane środki zarówno w Krajowym Planie Odbudowy, jak i w Funduszu Medycznym. Wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia podjęliśmy też decyzję w sprawie podniesienia wyceny świadczeń z zakresu opieki długoterminowej i paliatywnej. Wzrośnie też wycena na internę i tu bardzo się cieszę z decyzji prezydenta i dyrekcji szpitala o powiększeniu oddziału wewnętrznego. Tego typu oddziały coraz częściej, w pewnym stopniu, też stają się oddziałami geriatrycznymi. Niebawem pojawią się informacje o konkursach. Samorządy, które mają gotowe projekty i są w stanie szybko zrealizować inwestycje, tak jak to jest tutaj, w Radomiu, mają szansę na to, że te środki trafią właśnie do nich

powiedziała Izabela Leszczyna.

Podkreśliła, że niezwykle ważne jest to, by priorytety samorządu pokrywały się z priorytetami rządu.

Podczas wizyty w Radomiu minister Izabela Leszczyna spotkała się także z rektorem Uniwersytetu Radomskiego prof. Sławomirem Bukowskim. Rozmowy dotyczyły także możliwości rozwoju kształcenia na kierunku lekarskim.

Źródło: UM Radom