Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Radomski Szpital Specjalistyczny jest zadłużony na ponad milion złotych

Radomski Szpital Specjalistyczny jest zadłużony na ponad milion złotych. Do Rady Miejskiej w Radomiu trafiło wezwanie od spółki PGNiG wzywające do uregulowania należności.

W środę, 3 kwietnia 2024 roku na facebookowym profilu radomskiego radnego, Łukasza Podlewskiego, pojawił się wpis informujący o tym, że do Rady Miejskiej w Radomiu trafiło pismo wzywające władze placówki do uregulowania długów, które na dzień 25.03.2024 wyniosły ponad milion złotych.

– Zwracamy się do Państwa jako Przedstawiciela organu założycielskiego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chalubińskiego z informacją, że placówka ta jest od dłuższego czasu dłużnikiem naszej spółki. W dniach 04.03.2024 r. oraz 06.03.2024 r. roku skierowaliśmy do tej jednostki wezwania do zapłaty, wzywające do uregulowania naszych należności. Liczymy, że w odpowiedzi na nasze wezwania do zapłaty Władze Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego niezwłocznie podejmą stosowne kroki zmierzające do zapłaty wymagalnych należności

czytamy w piśmie PGE.

Głos w sprawie zabrał radomski radny, Łukasz Podlewski.

– Przy pierwszym taki wezwaniu słyszeliśmy, że to „ustawka” pisowskiej spółki. Co usłyszymy teraz? Może: „Ze względu na potrzebę wieszania banerów zapomnieliśmy zapłacić rachunki?

przekazał radny.

PGNiG w dalszej części pisma zapowiedziało dalszą obronę swojej spółki. Dług na dzień 25.03.2024 wyniósł ponad milion złotych.

– Jesteśmy zobowiązani bronić interesów naszej spółki, w związku z tym, jeżeli dłużnik nie podejmie wysiłku w celu doprowadzenia do spłaty zadłużenia będziemy zmuszeni podjąć działania ograniczające dług Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego wobec PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o., który na dzień 25.03.2024 wynosi 1 053 540,49 zł. W związku z powyższym mamy nadzieję, ze Przedstawiciel organu założycielskiego zwróci się do Władz Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr Tytusa Chałubińskiego z interwencją w tej sprawie

czytamy w drugiej części pisma.

Głos w sprawie zabrała również radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz.

– Miało być tak dobrze i pięknie po zmianie władzy w Polsce. Prezydent Radomia robi kampanię, uśmiecha się, a problemy narastają. To kolejne, ale już nie „pisowskie”, wezwanie do zapłaty! Kto teraz będzie winny że Radni dostają ponaglenia do zapłaty? Co dalej z trudną sytuacją szpitala? Co z wdrożonym programem naprawczym?

pisze na swoim facebookowym profilu radomska radna.

Przypomnijmy, że o kłopotach finansowych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego informowaliśmy już w czerwcu, wówczas dowiedzieliśmy się, że placówka znajdowała się w bardzo trudniej sytuacji finansowej. Wprowadzone od 1 lipca 2022 roku ustawowe zmiany w zakresie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników ochrony zdrowia bez pokrycia w całości skutków tej regulacji ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia spowodowały, że Szpital utracił płynność finansową.

Źródło: Łukasz Podlewski, radomski radny