W Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień związanych z obchodami 50. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Podczas wydarzenia uhonorowano osoby oraz instytucje szczególnie zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z czerwca 1976 roku.
W trakcie uroczystości wręczone zostały m.in. odznaczenia „Pro Patria”, Medale Prezydenta Miasta Radomia oraz odznaka „Zasłużony dla Mazowsza”. Wyróżnienia trafiły do osób, które od lat podejmują działania na rzecz upamiętniania uczestników robotniczego protestu oraz przekazywania wiedzy o wydarzeniach Radomskiego Czerwca kolejnym pokoleniom.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, organizacji społecznych, związków zawodowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76 i rodziny uczestników protestu.
Jednym z głównych punktów uroczystości były okolicznościowe przemówienia. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell podkreślał historyczne znaczenie wydarzeń z czerwca 1976 roku dla późniejszych przemian demokratycznych w Polsce.
– Możemy dzisiaj jasno powiedzieć, że bez Radomia, bez Ursusa i bez Płocka nie byłoby Komitetu Obrony Robotników. A bez KOR-u nie byłoby sierpnia 1980 roku, nie byłoby Solidarności. Bez Solidarności nasza droga do niepodległości byłaby dużo dłuższa i dużo bardziej kręta
mówił minister.
Jak zaznaczył, protesty robotnicze stały się jednym z najważniejszych etapów prowadzących do odzyskania przez Polskę wolności.
– Dzisiaj oddajemy hołd tym, którzy mieli odwagę powiedzieć „nie”, gdy większość milczała. Tym, którzy bronili swojej godności, choć groziły im represje
podkreślał.
O przełomowym znaczeniu wydarzeń sprzed pół wieku mówił również prezydent Radomia Radosław Witkowski.
– 25 czerwca 1976 roku jest datą szczególną. Od tego momentu już nic nie było takie samo. Historia naszego miasta, historia Polski i historia tej części Europy zmieniły się w sposób znaczący
mówił.
Prezydent przypomniał, że protest radomskich robotników doprowadził do wycofania przez komunistyczne władze planowanych podwyżek cen.
– Po raz pierwszy w historii PRL mieszkańcy Polski, w tym przypadku mieszkańcy Radomia, odnieśli wielki sukces. Premier Piotr Jaroszewicz wycofał się z drastycznych podwyżek, które miały uderzyć w zwykłych ludzi
zaznaczył.
Medale „Pro Patria” otrzymali: Elżbieta Deszczyńska, Maria Holan, Bogumiła Nowak, Mirosław Kostecki, Ireneusz Salata, Krzysztof Stanik, Janusz Wileńczyc, Marek Zawisza, Marek Siedlecki oraz Wiesław Dróżdż.
Medalem Prezydenta Miasta Radomia uhonorowany został Krzysztof Wojewódka.
Szczególnym momentem było również wręczenie Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec ’76 odznaki honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”, przyznanej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego.
– Jednogłośnie przyznano najwyższe wyróżnienie, jakim dysponuje Sejmik Województwa Mazowieckiego. To wyraz uznania za wszystko, co państwo uczynili dla zachowania pamięci o wydarzeniach Czerwca ’76
mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Podczas uroczystości Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 pośmiertnie nadało tytuł honorowego prezesa swojemu założycielowi – śp. Stanisławowi Kowalskiemu. Akt nadania odebrali członkowie jego rodziny.
W trakcie wydarzenia wielokrotnie podkreślano zasługi Kowalskiego dla zachowania pamięci o robotniczym proteście oraz integracji środowiska uczestników wydarzeń z 1976 roku.
Po zakończeniu ceremonii uczestnicy uroczystości obejrzeli teledysk „Ballada o Radomskim Czerwcu ’76”, przygotowany specjalnie z okazji jubileuszu. Następnie delegacje przeszły przed siedzibę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed pół wieku









































































