Inwestycje PAP Polska i świat

Minister Błaszczak: MON na program tworzenia wirtualnych strzelnic przeznaczył prawie 20 mln zł

W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy na zbudowanie strzelnic; powstanie 95 strzelnic wirtualnych i 9 pneumatycznych; MON przeznaczył na to prawie 20 mln zł. Chodzi o to, żeby upowszechniać i rozwijać umiejętność posługiwania się bronią – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W piątek Błaszczak wziął udział w otwarciu strzelnicy wirtualnej w podwarszawskim Piastowie. Podczas uroczystości podkreślił, że to jedna z wielu, jakie mają powstać w ramach organizowanego przez MON programu Strzelnica w powiecie.

„W ubiegłym roku podpisaliśmy 104 umowy; 95 strzelnic właśnie takich jak tu w Piastowie (wirtualnych – PAP) i 9 strzelnic pneumatycznych. MON przeznaczyło na dofinansowanie tego rodzaju strzelnic prawie 20 mln zł. Ten program będziemy kontynuować oczywiście również i w tym roku” – powiedział Błaszczak.

Jak zaznaczył, to istotne dla zdobywania umiejętności „strzeleckich i obronnych” przez młodzież, a także przez wszystkich zainteresowanych.

„Takie zainteresowanie powinno być jak najbardziej powszechne – ze względów oczywistych, ze względu na to, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, Rosja zaatakował Ukrainę. W związku z tym my Polacy, by odstraszyć agresora musimy być przygotowani, żeby udowodnić, że potrafimy obsługiwać broń i jesteśmy zorganizowani” – zaznaczył.

Szef MON dodał, że z drugiej strony potencjał odstraszania budowany jest poprzez rozwój sił zbrojnych – tworzenie nowych jednostek i zakup sprzętu.

„Ten rok zaczęliśmy od podpisania kolejnej umowy z radomskimi zakładami produkującymi karabiny Grot, które trafiają systematycznie na wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego” – przypomniał.

„Naszym zadaniem jest również upowszechnienie umiejętności obsługi broni. Służą temu strzelnice – zarówno tradycyjne, jak i te nowoczesne” – dodał Błaszczak.

Dodał, że wirtualne strzelnice zaprojektowane i zbudowane zostały przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia na podstawie wojskowych wymagań.

„Operują w świecie wirtualnym, są multimedialne i bardzo nowoczesne, bardzo chwalone przez użytkowników” – podkreślił

Błaszczak zaznaczył również, że strzelnica w Piastowie przygotowana jest przede wszystkim dla uczniów tamtejszego zespołu szkół, zarówno z klas mundurowych, jak i zwykłych, ale także otwarta będzie dla wszystkich zainteresowanych.

„Za to dziękuję władzom samorządowym – to jest właśnie właściwe podejście, by umożliwić upowszechnienie tych umiejętności w jak najszerszym kręgu odbiorców” – stwierdził.

Dyrektor szkoły Jarosław Stolarski zwrócił uwagę, że strzelnica powstała dzięki współpracy MON i powiatu pruszkowskiego. Dodał, że uruchomienie wirtualnej strzelnicy pozwoli prowadzić pełen cykl zajęć dla uczniów klas mundurowych bez potrzeby wyjeżdżania na strzelnicę; kadeci, którzy szkolą się na poligonie 61. Batalionu Lekkiej Piechoty 6. Mazowieckiej Brygady OT będą mogli w szkole doskonalić umiejętności wojskowe.

„Strzelnica typu +Pojedynek+ to kompletny, multimedialny przenośny system strzelecki działający w wirtualnej rzeczywistości, opracowany na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Uczy posługiwania się bronią, obsługi manualnej, zmysłu obserwacji, refleksu oraz celności; umożliwia treningi indywidualne i grupowe” – powiedział.

Program Strzelnica w powiecie jest organizowany od 2018 r. początkowo zakładał budowę klasycznych strzelnic w terenie, od 2021 r. umożliwia także dofinansowanie budowy strzelnic wirtualnych i pneumatycznych. W ramach programu samorządy wybudowały dotychczas 48 strzelnic – trzy klasyczne, 43 wirtualne i dwie pneumatyczne.(PAP)

autorzy: Mikołaj Małecki, Jakub Borowski