Inwestycje O tym się mówi Polska i świat Wyróżnione

Modułowe reaktory jądrowe w Polsce. Pojawił się plan budowy

Ze sporym zainteresowaniem spotkały się modułowe reaktory jądrowe w Polsce. Jest szansa, że technologa przyjmie się także w naszym kraju.

SMR (small modular reactor) oznacza mały reaktor modułowy. Stosuje się także skrót MMR, który rozwijany jest jako micro modular reactor w odniesieniu do jednostek o najmniejszej mocy.

Obecnie wiele państw i firm wiąże spore nadzieje z technologią produkcji energii elektrycznej opartej na SMR. Szacuje się, że w małym reaktorze modułowym zainstalowana moc elektryczna wynosi maksymalnie 300 megawatów. Modułowy charakter ułatwi seryjną produkcję, dzięki czemu SMR trafi w całości na miejsce budowy elektrowni.

Do kolejnych zalet należą m. in.: zwiększenie elastyczności w planowaniu elektrowni, możliwość wzięcia pod uwagę potrzeb i warunków lokalnych, obniżenie całkowite kosztów finansowych inwestycji, wykorzystywanie miejsc po dawnych obiektach przemysłowych czy elektrowniach konwencjonalnych. Modułowe reaktory jądrowe w Polsce będzie można lokalizować w miejscach wycofywanych z użytku, starych elektrowni węglowych.

Technologia ta znajdzie zastosowanie nie tylko w energetyce, ale również w produkcji ciepła, odsalaniu wody, procesach chemicznych (w produkcja wodoru), likwidacji odpadów promieniotwórczych. Ponadto wykorzystanie pasywnych systemów bezpieczeństwa zminimalizują potrzebę interwencji obsługi w przypadku awarii.

Dotychczas już kilka polskich podmiotów wyraziło zainteresowanie budową modułowych reaktorów. W związku z tym podpisane zostały umowy lub listy intencyjne z firmami z USA, Kanady i Francji.

Miedziowy koncern KGHM Polska Miedź, który chce mieć od 4 do 12 modułowych reaktorów, we wrześniu 2021 roku ogłosił pan budowy „pierwszych w Polsce” SMR-ów. Wtedy też nawiązano współpracę z amerykańskim NuScale Power.

Modułowymi reaktorami zainteresowany jest również PKN Orlen. Spółka zadeklarowała, że wybór lokalizacji dla reaktorów nastąpi wiosną bieżącego roku.

Koncern razem z chemiczną grupą Synthos utworzył nawet w tym celu spółkę joint venture Orlen Synthos Green Energy. Jej zadaniem jest przygotowanie i komercjalizacja w Polsce reaktorów SMR, nad ktorymi pracuje GE Hitachi Nuclear Energy.

Źródło: 300Gospodarka