Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Motocykliści bez uprawnień nadal na radomskich drogach

Motocykliści bez uprawnień nadal na radomskich drogach. Policja apeluje o odpowiedzialność!

W poniedziałek (12.06) około godziny 18 policjanci radomskiej drogówki z grupy motocyklowej zatrzymali do kontroli na ulicy Czarnieckiego w Radomiu kierującego motocyklem marki Honda. W trakcie interwencji po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 28-letni kierujący nie ma wymaganej do kierowania jednośladem kategorii A.

Kierujący był mocno zaskoczony, ponieważ twierdził, że zaledwie kilka dni wcześniej zdał egzamin na prawo jazdy, jednak nie odebrał go jeszcze z urzędu, co oczywiście wiąże się z tym, że w systemach nie widnieje żadna informacja o uzyskanych uprawnieniach, a kierujący nie posiada żadnego potwierdzenia zdania egzaminu i uzyskania uprawnień. W związku z tym wobec mężczyzny skierowano wniosek do sądu, który jest obligatoryjną procedurą w takich przypadkach.

Prokuratura w Radomiu chce tymczasowego aresztu dla 40-letniego mężczyzny podejrzanego o pedofilię

Natomiast we wtorek (13.06) około godziny 11.30 na ulicy 11 Listopada doszło do zderzenia motoroweru z osobowym renaultem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 23-letnia kierująca motorowerem najechała na tył renaulta, którym kierował 50-latek. Po przyjeździe policjantów z Referatu Obsługi Zdarzeń Drogowych radomskiej komendy okazało się, że młoda kobieta nie ma uprawnień do kierowania, a dodatkowo jest pod wpływem alkoholu. W organizmie miała 1,2 promila alkoholu. Kierująca w trakcie zdarzenia rozcięła sobie głowę, dlatego została przewieziona do szpitala. Nie uniknie jednak odpowiedzialności za swoje postępowanie, gdyż policjanci skierowali sprawę do sądu.

Policja apeluje o odpowiedzialność i powstrzymanie się od kierowania pojazdami bez uprawnień. Jak pokazują przypadki zdarzeń drogowych brak umiejętności prowadzenia pojazdów, które kierowcy uzyskują w trakcie szkolenia, może być przyczyną wielu wypadków. Biorąc pod uwagę, że kierujący jednośladami są wyjątkowo zagrożeni utratą zdrowia lub nawet życia w zdarzeniach drogowych, tym bardziej osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień nie powinny kusić się na kierowanie jednośladami.

Dodatkowo policja przypomina, że kierowanie pojazdami bez wymaganych uprawnień jest wykroczeniem, natomiast obligatoryjnie policjanci kierują sprawę do sądu. Grozi za nie kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych i orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Źródło: KMP Radom