O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

MZDiK opryskiwał trawniki chemikalami? Konfederacja reaguje!

Czy MZDiK opryskiwał trawniki chemikalami? Konfederacja reaguje i żąda wyjaśnień.

W czwartek, 7 września 2023 roku pod siedzibą MZDiK przy ulicy Traugutta 30/30 odbyła się konferencja prasowa z działaczami radomskich struktur Konfederacji.

Jak tłumaczyli działacze, na jednej z facebookowych grup o nazwie „Widzialna Ręka” pojawił się wpis dot. pracownika Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, który rzekomo prowadził opryski trawników niezgodnie z przepisami.

– Nic by w tym nie było dziwnego, gdyby nie to, że opryski prowadzono niezgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony roślin. Otóż opryski te stosowane były w środku dnia, na ulicy Traugutta, w ścisłym centrum miasta, gdzie widzimy ludzi na chodnikach, gdzie przechodzą mamy z dziećmi

mówił w Mateusz Waśkiewicz, działacz radomskich struktur Konfederacji.

Jak wiadomo, przepisy wyraźnie mówią, że środki ochrony roślin powinny być stosowane w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegów.

– Zadajemy sobie pytanie: Jak to jest, że w czasie, kiedy z miasta należy usunąć niebezpieczne składowiska odpadów, ktoś zasłania się ustawą, a wtedy, gdy używa się środków chwastobójczych ustawa już nie obowiązuje?

– pytała Ewa Zajączkowska, kandydatka do Sejmu radomskiej Konfederacji.

Radomska struktura partii chce dowiedzieć się, jakie dokładnie substancje stosowano do oprysków oraz jaka jest ich ewentualna szkodliwość dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także, czy stosowane do oprysków środki mają odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.