Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Wyróżnione

Na lotnisku Warszawa-Radom odsłonięto tablicę ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976

Na ścianie terminala radomskiego lotniska Warszawa-Radom odsłonięto tablicę ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.

Na ścianie terminala radomskiego lotniska Warszawa-Radom odsłonięto tablicę ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.

W czwartek, 29 czerwca 2023 roku, na terenie lotniska Warszawa-Radom odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy ku czci patronów Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976.

Na tablicy widnieją napisy w języku polskim i angielskim: „Lotnisko Warszawa Radom składa hołd patronom – bohaterom radomskiego czerwca 1976 roku. Ich heroiczna walka i poświęcenie dały początek ruchom demokratycznym, dzięki którym udało się obalić reżim komunistyczny w Polsce”.

W trakcie wydarzenia głos zabrał m.in. Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

– Było otwarcie lotniska, ale tablicy jeszcze nie było. Tablica jest piękna, warto było, każdy zobaczy kto będzie zainteresowany. Musiała być tablica. My jesteśmy dumni z tego. Dla mnie to jest taki pomnik. Jest szpital onkologiczny w Radomiu, który ma nasze imię. Teraz lotnisko. Czego więcej możemy chcieć. Nie widziałem, że po 47 latach będą o nas pamiętać, nazywać szpitale, lotniska naszym imieniem. To było nie do przewidzenia. Duma nas rozpiera – mówił Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

Swój głos zabrał również Stefan Świątkowski, wiceprezes Polskich Portów Lotniczych.

– To tutaj ucięto wszystkie inwestycje. To miasto było świadomie karane przez komunistów za to, że odważyło się podnieść głowę. To, że teraz powstała w Radomiu taka duża inwestycja jest dopięciem klamry. To nie jest tak, że za bycie przyzwoitym człowiekiem będzie się karanym do końca świata – mówi Stefan Świątkowski, wiceprezes Polskich Portów Lotniczych.

W uroczystym odsłonięciu tablicy wzięli udział m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń sprzed 47 lat a także parlamentarzyści ziemi radomskiej. Wśród nich m.in. poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości.

Na koniec uroczystości, po odsłonięciu tablicy złożono kwiaty.