Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Na radomskich ulicach testowany jest nowy elektryczny autobus

Na radomskich ulicach testowany jest nowy elektryczny autobus. Pojazd ten może przejechać bez konieczności doładowywania baterii na trasie około 250-300 kilometrów.

Testowany autobus ma 18 metrów długości. Jest w nim 41 miejsc siedzących i 80 stojących. Zamontowany na dachu system bateryjny w postaci ośmiu akumulatorów o łącznej mocy 640 kWh zasila dwa silniki centralne: na drugiej oraz trzeciej osi autobusu. Dwa silniki zwiększają możliwość odzyskiwania energii w trakcie hamowania, z wykorzystaniem systemu rekuperacji.

Pojazd jest oczywiście przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażony jest między innymi w system informacji pasażerskiej, oświetlenie LED-owe (z możliwością wyboru aż 36 kolorów!), a także w gniazda USB dla pasażerów. Podczas testów u nas są w nim kasowniki obsługujące Radomską Kartę Miejską (uwaga: nie ma ich w tylnej części autobusu, co nie oznacza, że przejazdy są darmowe – należy przejść do przodu!).

 – Zachęcamy pasażerów do podróży testowym autobusem. Najczęściej powinien pojawiać się on na liniach 4, 7, 9 i 17, na co dzień obsługiwanych przez przegubowce. Pojazd dostał w Radomiu tymczasowy numer taborowy 351, więc w trakcie planowania podróży można skorzystać z aplikacji myBus, aby sprawdzić, czy kursuje na interesującej nas linii.

przekazuje MPK Radom.

Zanim autobus trafił do Radomia, przetestowały go już przedsiębiorstwa komunikacyjne z Polic, Warszawy, Krakowa, znów Warszawy, Szczecinka, Żukowa, Częstochowy, Wrocławia, kolejny raz Warszawy, Stargardu, znów Wrocławia, Gdańska, Kraśnika, Chojnic, Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Zamościa, Bydgoszczy, Stalowej Woli, Łodzi oraz Grudziądza. Elektryczny MAN był poza tym wystawiany na targach komunikacyjnych w Kielcach i w czeskiej Pradze.

Źródło: MPK Radom