Historia O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Nad zalewem na Borkach odsłonięto tablicę pamiątkową

Nad zalewem na Borkach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Władysławowi Wagnerowi, żeglarzowi, który był związany z Radomiem.

Nad zalewem na Borkach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Władysławowi Wagnerowi, żeglarzowi, który był związany z Radomiem.

Tablica pamiątkowa poświęcona związanemu z Radomiem żeglarzowi Władysławowi Wagnerowi została odsłonięta nad zalewem na Borkach. Jego imię, decyzją Rady Miejskiej, już od zeszłego roku nosi ciąg pieszo-rowerowy między ul. Suchą, Bulwarową, Wośnicką, Maratońską, hm. kpt. Eugeniusza Stasieckiego i Kosowską. Była to inicjatywa radomskiego środowiska żeglarskiego.

Władysław Wagner urodził się 17 września 1912 roku w Krzyżowej Woli. Dzieciństwo spędził w Radomiu. Był pierwszym Polakiem, który w latach 1932-1939 opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Wspomnienia z trwającej ponad 6 lat podróży zawarł w dwóch książkach: „Podług słońca i gwiazd” (1934) oraz „Pokusa horyzontu” (1937). Po wojnie Władysław Wagner zajmował się rybołówstwem, a w 1959 roku wyjechał do Portoryko, gdzie założył stocznię jachtową. W 1969 zamieszkał na Florydzie. Zmarł 15 września 1992 roku.

Pamięci Władysława Wagnera został poświęcony rejs w 2019 roku do Danii i Szwecji na jachcie The Wind, podczas którego członkowie radomskiego klubu żeglarskiego „Korab” ustanowili rekord w kategorii: najstarsza załoga rejsu.

Źródło: UM Radom