Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Najnowsza wersja karabinka MSBS GROT zaprezentowana! [+FOTO]

Najnowsza wersja karabinka MSBS GROT w wersji A3 została zaprezentowana podczas konferencji GROTowisko 2024.

GROTowisko 2024 rozpoczęły w piątek 21 czerwca zawody dowódców batalionów. Dzień później na konferencji eksperckiej w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu spotkało się Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, kierownictwo Fabryki Broni oraz użytkownicy, instruktorzy strzelectwa i konstruktorzy karabinka MSBS GROT. Podczas spotkania zademonstrowano jego najnowszą wersję – A3. 

– Dokładamy wszelkich starań, żeby spełniać oczekiwania i rozwijać tę konstrukcję. Każda broń ewoluuje i powstają jej udoskonalone wersje. Karabinek Grot przeszedł testy wstępne, kwalifikacyjne, testy w akredytowanych jednostkach testujących, ale najistotniejszy jest test w rękach żołnierza, który użytkuje go m.in. na poligonie. Dlatego tak ważny dla nas jest kontakt z użytkownikiem końcowym – żołnierzem, który używa GROT-a i pochodzący od niego komunikat zwrotny. Wersja A3 karabinka jest naszą propozycją dla wojska, uwzględniającą także głos użytkownika końcowego

podkreślał podczas konferencji Seweryn Figurski, p.o. Prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o.

Jak podkreślają uczestnicy, GROTowisko jest świetną okazją zarówno dla producenta jak i użytkowników karabinka MSBS GROT do omówienia wniosków związanych z wdrażaniem broni do wojska i jego eksploatacją. Tym bardziej, że Dowództwo WOT jest instytucją ekspercką dla Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej GROT.

– Efekty naszych rozmów, wymiany doświadczeń pozwolą nam dalej wspólnie rozwijać tę broń. Konferencja z producentem ma szczególne znaczenie dla WOT, dla której karabinek MSBS BROT jest podstawową bronią strzelecką

powiedział dowódca WOT gen. bryg. Krzysztof Stańczyk.

W niedzielnych zmaganiach na strzelnicy Bellona w Maryninie spotkało się łącznie blisko dwustu zawodników, w tym reprezentanci brygad Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych, startujący w pełnym rynsztunku bojowym, ale też cywilni strzelcy. Zawodnicy brali udział w kilku konkurencjach: indywidualnych, zbiorowych, strzelaniach dynamicznych z różnej broni, podstawowych i dodatkowych.

Zawody zakończyło wręczenie nagród. Zwycięzcom, zarówno strzelcom cywilnym, jak i wojskowym gratulowali gen. bryg. Krzysztof Stańczyk oraz prezes Fabryki Broni – Seweryn Figurski. Na najlepszych czekały puchary, dyplomy gratulacyjne oraz nagrody.

Tegoroczne GROTowisko było także okazją do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań wykorzystywanych w polskich siłach zbrojnych, w tym produkowanych przez spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Na stoisku Fabryki Broni, pojawiło się wiele osób zainteresowanych rodzimymi konstrukcjami.

Na zakończenie wydarzenia przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Fabryki Broni zapewnili, że wkrótce rozpoczną rozmowy na temat organizacji kolejnej edycji wydarzenia – GROTowiska 2025.

Przypomnijmy, że karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu TYTAN. Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką wymianę kluczowych modułów, jak lufy ze zintegrowaną komorą gazową, komory spustowej z mechanizmem spustowym czy kolby. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Karabinki MSBS GROT od 2017 roku znajdują się na wyposażeniu polskiej armii (ponad 120 600 dostarczonych).

W ramach wsparcia udzielonego przez polski rząd, GROT-y trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju. W 2022 roku Fabryka Broni dostarczyła karabinki MSBS GROT również do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów Afryki Wschodniej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Źródło: Fabryka Broni Radom