O tym się mówi Polska i świat Społeczeństwo Wyróżnione

Niebezpieczne linki na Facebooku! Dlaczego NIE MOŻNA w nie klikać?

Wraz z rosnącą popularnością mediów społecznościowych, takich jak Facebook, pojawia się również większe zagrożenie ze strony cyberprzestępców. Jednym z popularnych sposobów, których używają, jest rozsyłanie podejrzanych linków. W tym artykule omówimy, czym są podejrzane linki na Facebooku i jakie zagrożenia mogą się pojawić, jeśli w nie klikniesz.

Podejrzane linki na Facebooku są zazwyczaj rozsyłane przez osoby lub konta, które nie są znane lub które wydają się być nieodpowiedzialne. Często są one maskowane jako atrakcyjne lub klikalne treści, które mają przyciągnąć uwagę użytkowników. Mogą to być linki do artykułów, filmów, konkursów, ofert specjalnych itp.

Oto przykładowe niebezpieczne linki.

Jednym z najważniejszych zagrożeń związanych z klikaniem podejrzanych linków jest infekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem, takim jak wirusy, trojany czy ransomware. Po kliknięciu takiego linku może zostać pobrany i zainstalowany na twoim urządzeniu szkodliwy program, który może prowadzić do kradzieży danych, uszkodzenia systemu lub kontroli nad twoim urządzeniem.

Innym zagrożeniem jest phishing. Osoby wysyłające podejrzane linki często próbują zdobyć poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Po kliknięciu takiego linku możesz zostać przekierowany na fałszywą stronę logowania, która wygląda identycznie jak prawdziwa. Jeśli podasz swoje dane na takiej stronie, cyberprzestępca będzie miał dostęp do twojego konta i prywatnych informacji.

Podejrzane linki mogą również prowadzić do stron internetowych zawierających treści szkodliwe lub nieodpowiednie. Mogą to być strony z wirusami, pornografią, przemocą lub innymi nielegalnymi treściami. Wejście na taką stronę może narazić cię na niepożądane treści i zagrozić twojej prywatności.

Aby chronić się przed zagrożeniami związanymi z podejrzanymi linkami na Facebooku, warto wziąć pod uwagę kilka środków ostrożności.

Po pierwsze, zawsze zachowuj czujność i ostrożność przy klikaniu linków na Facebooku. Jeśli otrzymujesz podejrzany link od osoby, której nie znasz lub który wydaje się podejrzany, lepiej go nie otwierać.

Po drugie, zwracaj uwagę na niezwykłe lub nietypowe adresy URL. Często cyberprzestępcy używają podobnych, ale nieidentycznych adresów URL, aby wydawało się, że przechodzisz na znane strony internetowe. Przed kliknięciem sprawdź dokładnie adres URL i upewnij się, że jest to wiarygodna strona.

Po trzecie, zainstaluj na swoim urządzeniu odpowiednie oprogramowanie antywirusowe i anty-malware. Regularnie aktualizuj te programy, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem.

Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku: Jak usunąć wirusa z Facebooka.

Wyloguj się ze wszystkich urządzeń. Tę funkcję znajdziesz w ustawieniach, w zakładce „Bezpieczeństwo i logowanie”.

Zmień swoje hasło na nowe. Użyj całkowicie nowego hasła, takiego jakiego nie masz w żadnym innym miejscu w Internecie. Użyj znaków specjalnych #$%!@ a także dużych i małych liter i dodatkowo jedną lub kilka cyfr.

Włącz weryfikację dwuetapową. Dzięki temu, aby dostać się do konta na Facebooku, konieczne będzie wpisanie specjalnego kodu, który odświeża się co kilkadziesiąt sekund. Coś w rodzaju potwierdzeń przelewów internetowych. Bardzo dobre zabezpieczenie Twojego konta na FB. Poniżej zobaczysz materiał WIDEO, na którym przedstawione zostało uruchamianie weryfikacji dwuetapowej krok po kroku.

Sprawdź, czy na Twoim telefonie nie ma żadnej podejrzanej aplikacji. Jeżeli jest – usuń ją czym prędzej.

Po uruchomieniu weryfikacji dwuetapowej – zaloguj się na swoje konto i sprawdź czy Twoje urządzenie, jest jedynym mającym dostęp do konta. Zrobisz to w zakladce „Bezpieczeństwo i logowanie„

Wreszcie, pamiętaj o edukowaniu siebie i innych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Informuj swoich znajomych i rodziców o zagrożeniach związanych z podejrzanymi linkami na Facebooku i jak ich unikać.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo w mediach społecznościowych zależy od twojej świadomości i ostrożności. Bądź czujny i podejrzliwy wobec podejrzanych linków i zawsze dbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.