O tym się mówi Polska i świat Wiadomości

Niedzielski przyznaje, że wysoki poziom zachorowań na grypę jest spowodowany jego decyzjami

Przed świętami Bożego Narodzenia poziom zachorowalności na grypę w Polsce był bardzo wysoki. Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że jest to skutek decyzji dotyczących pandemicznych restrykcji jakie podjął.

Przedświąteczne statystyki zachorowań na grypę wskazują, że wirus zaraża w tym sezonie Polaków szczególnie często. Podczas wywiadu w TVN Minister Zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że jest to skutek podjętych przez niego decyzji dotyczących pandemicznych restrykcji.

Dwa lata izolacji spowodowały, że nie mieliśmy normalnego kontaktu z patogenami, w związku z tym nasze układy odpornościowe się odzwyczaiły od wirusa, chociażby grypy – wyjaśniał podczas wywiadu Adam Niedzielski.

Jednakże jak podkreślił minister sezon grypowy w żadnym wypadku nie osiągnął jeszcze swojego apogeum. Szczyt zachorowalności przypadnie zdaniem Niedzielskiego na przełom lutego i marca. Według jego zachorowalność z pewnością przekroczy liczbę 300 tysięcy. Liczniejszym przypadkom grypy towarzyszy także zwiększony w bieżącym sezonie popyt na leki wśród Polaków. W części aptek pojawiły się w związku z nim niedobory, jednak, jak uspokajał minister, braki mają wyłącznie regionalny charakter, a same placówki farmakologiczne są dobrze zaopatrzone i posiadają znaczne zapasy.

Źródło informacji: pch24.pl