Kultura i rozrywka O tym się mówi Radom i okolice

Nowe eksponaty w Muzeum Jacka Malczewskiego

Obraz „Anioł” Wacława Michała Ichnowskiego oraz zbroja japońskiego piechura wraz z kołczanem z okresu Edo to nowe eksponaty w Muzeum Jacka Malczewskiego.

Na dzisiejszej konferencji zaprezentowane zostały nowe eksponaty w Muzeum Jacka Malczewskiego. Pastel „Anioł” autorstwa radomskiego malarza i rzeźbiarza Wacława Michała Ichnowskiego został namalowany według pracy Jana Matejki pt. „Pieśń – Studium do obrazu Joanna d’Arc”, która aktualnie znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie (będącego prawdopodobnym studium do fragmentu kompozycji Matejki „Dziewica Orleańska” z 1886 roku). Obraz wzbogaci Dział Sztuki.

Z kolei zbroja japońskiego piechura (Ashigaru) wraz z kołczanem Utsubo Yamato z okresu Edo uzupełni japońską kolekcję, która w radomskim muzeum znajduje się od 1947 roku.

Zbroja wykonana została w XIX wieku. Charakteryzuje się często niepełnym opancerzeniem, co było zaletą na polu bitwy, ponieważ nie ograniczała ruchów podczas walki. Składała się z prostego pancerza, ochraniaczy ramion, nagolenic, hełmu. Prości Ashigaru wyposażeni byli tylko w przednią część pancerza, rzadziej w nagolenniki i ochraniacze na ramiona. Głowę osłaniały hełmy jingasa, na kształt klosza wykonane z żelaza lub skóry, natomiast twarz osłonięta była maską Happuri.

Z tego samego okresu pochodzi ekskluzywny kołczan podróżny wykonany w konstrukcji drewnianej pokrytej hebanową laką. Pokrywa ruchoma , zabezpieczona sznurkiem. Wewnątrz sakiewka z brązowej skóry na zapasową cięciwę. W dolnej części widoczna bambusowa tratwa, na której spoczywały lotki strzał. Wokół środkowej części kołczanu znajduje się pasek z brązowej skóry, skórzana podkładka, pas biodrowy i kółko. W komplecie 4 strzały bojowe o prostych bambusowych drzewcach z trzema lotkami piór i metalowymi grotami oraz łuk yumi.

Genezy zbiorów pozaeuropejskich MJM należy upatrywać się zatem już w czasach okupacji. Wtedy właśnie Niemcy po wcześniejszej grabieży i dewastacji przedwojennych zbiorów etnograficznych przywieźli do Radomia militaria japońskie pochodząc. Wśród nich znalazła się XVIII wieczna zbroja samurajska, włócznia naginata, miecze tachi czy wakizashi.

Zakupy możliwe były dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. Eksponaty przyczynią się do poszerzenia i uzupełnienia ważnej kolekcji muzealnej. Będziemy mogli je podziwiać najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

Adam Duszyk poinformował również o ogromnym sukcesie Radomskiego Programu Edukacji Historycznej. Projekt jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju.

Radomski Program Edukacji Historycznej pierwszym takim projektem w Polsce