O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powrócił po konserwacji

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powrócił po dłuższej nieobecności do Sanktuarium w Starej Błotnicy. Jesienią 2022 r. został przewieziony do Krakowa do Akademii Sztuk Pięknych. Był tam poddany badaniom i konserwacji.

Cudowny Obraz Pani Ziemi Radomskiej powrócił do kościoła sanktuaryjnego w Starej Błotnicy w środę 15 listopada. Z tej okazji sprawowana była msza św. pod przewodnictwem bp Marka Solarczyka. Radomski ordynariusz został przywitany przez przedstawicieli błotnickiej parafii.

Na tę radosną chwilę przybyło wielu wiernych. Byli też obecni ojcowie Paulini z Jasnej Góry. Na początku mszy św. bp Marek Solarczyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Błotnickiej.

– Nasze serca wypełnia nadzieja i ufność, wypełnia to wielkie wołanie, aby Jej obecność była źródłem tego wszystkiego, co pomoże nam wytrwać przy tym co od Boga. Wypełnić, to co On nam zawierza i dzielić się i doprowadzić innych do tych darów i tych tajemnic, które przeżywamy dzisiaj i które prowadzą nas ku wieczności – powiedział bp Marek Solarczyk

W homilii podkreślił że Matka Boża mówi do każdego, aby nie dał się przekonać, że nie ma w swoim sercu miejsca dla Boga i apelował by nie pozwolić sobie odebrać wiary.

Jak wyjaśnił dla KAI ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, obraz przebywał w Krakowie. Tam, w Akademii Sztuk Pięknych został przebadany przez specjalistów.

– Obraz jesienią 2022 roku został przewieziony na badania, gdzie poznaliśmy stan zachowania. Dzisiaj obraz jest w dobrym stanie. Ale musieliśmy pewne rzeczy poprawić, przemalować czy usunąć. Poprawiono estetykę odnoszącą się do Hodegetrii średniowiecznych, które nie były zachowane. Tu chodzi bardziej o tło. Uzupełniono złocenia i srebrzenia, wykonano drobne naprawy. Do tej pory sądzono, że pod obecnym wizerunkiem mógł znajdować się starszy. Badania to jednak wykluczyły. Dzisiaj mamy przed sobą wizerunek pochodzący z ok. 1490 roku – powiedział ks. Michał Krawczyk.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia powstał w kręgu szkoły włoskiej. Jest to wizerunek typu bizantyjskiej Hodegetrii, odmiana nazywana Peribleptos.

Czczony jest do dziś pod tytułami Matka Boska Błotnicka, Pani i Królowa Ziemi Radomskiej, Matka Boża Pocieszenia. W 1868 r. nałożono na obraz srebrne sukienki. Początkowo znajdował się w bocznej kaplicy, dopiero bp Józef Michał Juszyński nakazał przenieść go do nawy głównej. Chodziło o to, że napływ pątników wskazywał na żywy kult.

25 lutego 1963 r. bp Jan Kanty Lorek ogłosił kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym diecezji sandomierskiej. Natomiast dzięki staraniom bp. Piotra Gołębiowskiego, papież Paweł VI zezwolił na uroczystą koronację obrazu. Odbyła się ona 21 sierpnia 1977 roku.

Od 8 września 2000 r. w parafii i sanktuarium w Starej Błotnicy posługują ojcowie Paulini. Sprowadził ich tu bp Jan Chrapek.

Źródło: ekai.pl

Foto: radioplus.com.pl