• O tym się mówi Radom i okolice Religia Wiadomości

  Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę [+FOTO]

  Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbyła się 11 października pod hasłem: „Razem z Maryją uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Wzięło w niej udział ok. 2 tys. osób. W programie pielgrzymki była Msza św., konferencja, zawierzenie Matce Bożej Częstochowskiej i nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

  Pielgrzymkę zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Radomskiej z dyrektorem wydziału ks. Jarosławem Zielińskim na czele.

  Na Jasną Górę przybyli maturzyści ze swoimi wychowawcami, nauczycielami, katechetami i księżmi.

  Spotkanie rozpoczęło się od konferencji, którą wygłosił ks. Mariusz Chamerski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Po niej sprawowana była Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej Biskup Radomski Marek Solarczyk. Do młodzieży powiedział:

  – To szczególne miejsce, szczególny czas i szczególna wspólnota. Stajemy tutaj my, kapłani, wychowawcy, katecheci razem z wami, drodzy maturzyści, zawierzając was, wasze życie i plany, nadzieje i marzenia i to wszystko, co was raduje, i co was może niepokoi przez wstawiennictwo Maryi. Słowa są tutaj niepotrzebne, kiedy potrafimy odnaleźć z wiarą to, że jesteśmy tutaj z Bogiem, a Maryja jest opiekunką tego czasu – mówił bp Solarczyk

  Pasterz Diecezji Radomskiej nawiązał do trzech cnót Boskich: wiary, nadziei i miłości. Wspomniał, że są one przedstawione symbolicznie przez trzy postaci, umieszczone na berle tuż pod orłem je zwieńczającym. Zostało ono ofiarowane Matce Bożej Jasnogórskiej wraz ze złotym jabłkiem w 1926 r. przez polskie kobiety. Insygnia władzy królewskiej znajdują się po lewej stronie cudownego obrazu. Te trzy postaci to: ks. Ignacy Skorupka z krzyżem w ręku, bohater Cudu nad Wisłą, który jest tu przedstawiony jako symbol wiary. Kolejną osobą jest młody człowiek z kotwicą, uobecniający nadzieję. Natomiast miłość jest przedstawiona przez postać św. Jadwigi królowej, trzymającej w rękach serce.

  Zanim ks. biskup udzielił błogosławieństwa, przedstawiciele młodzieży maturalnej odczytali akt zawierzenia

  – Matko trudnych wyborów, przychodzimy do Ciebie, aby się powierzyć na czas matur i trudnego wyboru drogi życiowej. Ty, Matko, znasz nasze ograniczenia, ale także nasze marzenia, plany na przyszłość i nasze możliwości. Pomóż nam sprostać nadziei, która jest w nas pokładana – mówili maturzyści

  Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

  Źródła: gosc.radom.pl / radioplus.com.pl

  Foto: facebook.com/bpmsolarczyk