Kronika kryminalna O tym się mówi Radom i okolice

Podszył się pod znajomego i wyłudził kody BLIK

Kilkaset złotych straciły dwie osoby, po tym jak oszust podszył się pod znajomego i wyłudził kody BLIK.

22 grudnia 2022 roku, oszust na jednym z komunikatorów internetowych, podszył się pod mieszkańca powiatu opoczyńskiego. Nawiązał rozmowę z osobami z listy znajomych ofiary i udając właściciela konta na portalu społecznościowymi poprosił o pomoc finansową.

Dwóch  znajomych zgłaszającego, nie sprawdzając czy na pewno rozmawia z właścicielem konta, wygenerowali kody BLIK na łączną sumę kilkuset złotych i przesłali go, jak się później okazało, oszustowi. Właściciel konta na portalu społecznościowym, za którego oszust się podawał, kiedy tylko dowiedział się o całej sytuacji niezwłocznie powiadomił o tym policję.

Jeśli otrzymujemy od znajomego na portalu społecznościowym prośbę o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Sprawdźmy najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeśli otrzymamy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. – apeluje policja.

Źródło: Policja