• Inwestycje O tym się mówi Polska i świat

  88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce

  88 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania o którym poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska.

  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że celem przeprowadzonej jesienią kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień” było uświadomienie społeczeństwu, że energetyka jądrowa to bezpieczne, bezemisyjne źródło energii, które zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

  – W kampanii mówiliśmy o faktach, chcieliśmy, żeby ten temat pojawił się w polskich domach. I to się udało – dodała minister.

  Ministerstwo poinformowało, że spoty telewizyjne kampanii „Poznaj Atomickich” obejrzało blisko 25 mln widzów, a spoty radiowe dotarły do ponad 21 mln słuchaczy. Stronę internetową kampanii odwiedziły ponad 2 mln osób. W kampanię zaangażowani byli też influencerzy i popularyzatorzy nauki.

  Małe reaktory atomowe już za trzy lata w Polsce?

  Zgodnie z sondażem przeprowadzonym po zakończeniu kampanii ponad 88,1 proc. badanych jest za budową jądrówki w Polsce, przy czym 60,3 proc. jest zdecydowanymi zwolennikami takiej budowy. Przeciwnego zdania było 8,6 proc. respondentów, a 3,2 proc. nie miało na ten temat zdania.

  Z badania wynika ponadto, że według 74,6 proc. osób budowa elektrowni jądrowej realizowana we współpracą z USA będzie miała pozytywny wpływ na bezpieczeństwo geopolityczne Polski. Według 6 proc. badanych ten wpływ będzie negatywny. Z kolei dla 19,4 proc. ankietowanych budowa jądrówki z USA nie będzie miała wpływu na polskie bezpieczeństwo geopolityczne.

  Badanie na zlecenie MKiŚ zostało zrealizowane przez firmę Research and Grow w listopadzie 2022 r. na reprezentatywnej grupie 2 tys. Polaków w wieku 15-75 lat.

  Amerykanie przekazali Polsce propozycje zbudowania elektrowni atomowej

  Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.

  Zgodnie z deklaracjami premiera Morawieckiego rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja „zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach”. Wicepremier Sasin przekazał z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

  Pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej kolejne bloki miałyby powstawać co dwa lata do 2043 r. Miałyby one moc od 6 do 9 GWe.