O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo

Policjanci szkolili żołnierzy WOT przed Air Show

Policjanci szkolili żołnierzy WOT przed Air Show. Ćwiczono przede wszystkim procedury działania współpracy między służbami informacyjnymi organizatora a Policją i innymi służbami.

Już za dwa dni, w najbliższy weekend w Radomiu odbędą się największe w Europie Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023. Planowane są niesamowite atrakcje dla miłośników podniebnych akrobacji, jednak by ten czas był udany polskie Siły Zbrojne, jako główny organizator imprezy muszą zadbać o bezpieczeństwo uczestników. Przy tak dużym pikniku konieczne jest wsparcie przez inne służby, jak również przemyślana koordynacja działań.

Dlatego w przygotowania włączyła się Akademia Sztuki Wojennej, która zorganizowała przy udziale Policji dwudniowe szkolenie dla 650 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy podczas lotniczego weekendu będą pełnić służbę informacyjną, dbając o porządek i bezpieczeństwo osób uczestniczących w święcie międzynarodowego lotnictwa.

Jak wiadomo Policja to służba mundurowa, która ma największe doświadczenie w zabezpieczaniu imprez masowych, dlatego funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu przez dwa dni szkolenia żołnierzy WOT realizowali tematy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa podczas trwania imprezy masowej. Zajęcia w pierwszej części odbyły się w formie teoretycznej, by następnie przećwiczyć zdobytą wiedzę w warunkach praktycznych, już w miejscu gdzie będzie się odbywał piknik.

Policjanci ze Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu uczyli żołnierzy WOT jak należy zachować się w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczyli przede wszystkim procedury działania współpracy między służbami informacyjnymi organizatora a Policją i innymi służbami. Funkcjonariusze trenowali z uczestnikami szkolenia m. in. kontrolę przepływu tłumu, w tym również podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej, czy zasady bezpiecznej ewakuacji. Podczas szkolenia części praktycznej mundurowi bardzo duży nacisk kładli na to jak członkowie służby informacyjnej powinni postępować z osobami naruszającymi zasady regulaminu imprezy, popełniającymi wykroczenia, przestępstwa, czy zwyczajnie awanturującymi się.

Specyfika tak dużej imprezy masowej, jaką są Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2023 wymaga profesjonalizmu od wszystkich funkcjonariuszy dbających o bezpieczeństwo uczestników. Zapewne przeprowadzone szkolenie przyczyni się do tego, że święto międzynarodowego lotnictwa odbędzie się w miłej i bezpiecznej atmosferze, a jego uczestnicy będą czuli się bezpiecznie.

Źródło: Policja Radom / fot. podinsp. Katarzyna Kucharska/asp. Marcin Sawicki