Kronika kryminalna Radom i okolice Społeczeństwo

Policyjne kamery śledzą zachowania kierowców, pieszych i cyklistów

Funkcjonariusze z garnizonu mazowieckiego policji coraz częściej używają specjalnego systemu kamer, za pomocą którego nadzorowane jest zachowania kierowców, pieszych i cyklistów – poinformował w niedzielę asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

W ostatnim czasie tego rodzaju systemy monitorujące były wykorzystywane na drogach m.in. w powiecie białobrzeskim, ciechanowskim, garwolińskim, kozienickim czy na terenie Sochaczewa.

Kamery pojawiały się w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, czy tam gdzie np. organizowane były nielegalne wyścigi samochodowe

przekazał asp. Sawicki.

Mundurowi weryfikowali też punkty wskazane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie obywatele mogą zgłaszać miejsca uważane za niebezpieczne lub zagrożone działalnością przestępczą.

Asp. Sawicki zauważył, że używany przez policję system umożliwia monitoring ruchu drogowego w dowolnym miejscu.

– Pozwala na skuteczne rejestrowanie nieprawidłowości zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów

podkreślił policjant.

Dodał, że dzięki zaawansowanej technologii, policjanci mają możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje, w których dochodzi do naruszeń przepisów ruchu drogowego.

– System umożliwia nagrywanie zdarzeń, co stanowi nieocenione narzędzie dowodowe w przypadku potrzeby ścigania sprawców wykroczeń

powiedział mundurowy.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy popełnili wykroczenie, byli zatrzymywani. Ponadto – zdaniem asp. Sawickiego – obecność sytemu monitorującego ma charakter prewencyjny.

– Ze względu na świadomość uczestników ruchu o stałym monitoringu, system wpływa na poprawę ogólnej kultury drogowej

podkreślił policjant.

Używany np. w Ciechanowie specjalny system kamer umożliwiający rejestrację obrazu oraz jego zdalną transmisję monitorował w listopadzie zachowania kierowców na przejściach dla pieszych w tych miejscach, gdzie często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i potrąceń.

– Zostało zarejestrowanych 10 wykroczeń popełnionych przez kierujących, z których 9 polegało na naruszeniu zakazu wyprzedzania bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych

informowała rzeczniczka miejscowej policji asp. Magda Zarembska.

Z kolei w Lipsku, tylko w ciągu 1,5 godziny system mobilnych kamer zarejestrował 7 kierujących, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego. Jeden z nich kierował samochodem wbrew obowiązującemu go zakazu sądowego prowadzenia pojazdów. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ aszw/