Historia Polska i świat

Polska wystosuje do Niemiec notę dyplomatyczną dotycząca reparacji wojennych

Polska wystosuje do Niemiec notę dyplomatyczną dotycząca reparacji wojennych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier przekazał, że rząd dysponuje analizami, które mają potwierdzać słuszność polskich żądań.

„W najbliższym czasie możemy spodziewać się noty dyplomatycznej, która będzie podparta bardzo dokładnymi analizami, materiałami, które nie tylko pokazują nasze racje od strony moralnej, ale również od strony historycznej, politycznej i prawnej” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w poniedziałek rano w Warszawie.

Reparacje od Niemiec

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku działań Niemiec w czasie II wojny światowej. Suma polskich strat to ponad 6 bilionów 200 miliardów zł. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział zwrócenie się do Niemiec o podjęcie rokowań ws. reparacji.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec oświadczyło, że sprawa niemieckich reparacji dla Polski za II wojnę światową została zamknięta. „Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zakończona” – przekazał rzecznik niemieckiego MSZ.

Niemiecka dyplomacja stoi na stanowisku, że Polska zrzekła się reparacji w 1953 roku i kilkakrotnie to potwierdzała. „Polska już dawno, bo w 1953 roku zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To fundamentalna podstawa dzisiejszego porządku europejskiego” – napisał rzecznik zapewniając przy tym, że Niemcy „ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową”.