Inwestycje Radom i okolice Społeczeństwo

Ponad 279 mln zł z budżetu Mazowsza m.in. na drogi w subregionie radomskim i muzeum Gombrowicza

Ponad 279 mln zł z budżetu woj. mazowieckie zostanie przeznaczonych w 2024 r. na inwestycje w subregionie radomskim. Będzie to m.in. rozbudowa drogi między Iłżą a Lipskiem, przebudowa siedziby Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu i rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski, przeszło 230 mln zł pochłoną inwestycje drogowe.

– Od lat wydatki na modernizację i rozbudowę dróg stanowią największą pozycję w budżecie

zauważył Rajkowski.

W tym roku ma rozpocząć się rozbudowa 30-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 747, od skrzyżowania z drogą krajową nr 9 w Iłży do skrzyżowania z drogą krajową nr 79 w miejscowości Lipsko. Całkowity koszt inwestycji to 300 mln zł.

– Będzie to największą inwestycja realizowana w historii samorządu woj. mazowieckiego

zauważył wicemarszałek.

Zaplanowano także m.in. rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 737 w miejscowości Siczki czy budowę ścieżki pieszo-rowerowej na terenie gminy Zakrzew przy drodze nr 740.

Ponad 28,4 mln zł pochłoną w 2024 r. inwestycje w radomskich placówkach edukacyjnych. Największą z nich będzie przebudowa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu. Wybudowane zostanie m.in. nowe skrzydło budynku, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia użytkowa o ponad 3800 m kw. Prace mają zakończyć się w 2025 r.; koszt to ponad 74 mln zł.

Rajkowski podkreślił, że na inwestycje w instytucjach kultury oraz szpitalach samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy w 2024 r. w subregionie radomskim blisko 21 mln zł. Zmiany czekają m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, gdzie mają powstać dwa nowe budynki administracyjno-muzealne. W tegorocznym budżecie województwa zaplanowano na ten cel ponad 7,4 mln zł. Planowany koszt całego przedsięwzięcia to 12,6 mln zł.

Inwestycje planuje także Muzeum Wsi Radomskiej. Będzie to m.in. budowa nowej siedziby muzeum i przebudowa oraz rozbudowa systemu energetycznego. W sumie w tym roku samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy na ten cel ponad 8,6 mln zł.

Tegoroczne inwestycje w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu pochłoną ponad 2 mln zł. Zaplanowano m.in. zakup dwóch ambulansów specjalistycznych, a także dalszą informatyzację placówki i modernizację oświetlenia zewnętrznego szpitala.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/