11 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach miały miejsce uroczystości pogrzebowe Jerzego Urbana. Odbył się również protest: „przyszliście pożegnać Goebbelsa”.
Jerzy Urban w latach 1981-89 pełnił przede wszystkim funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, w tym okresie znany był głównie jako jeden z czołowych autorów propagandy państwowej i cenzury. Od kwietnia do września 1989 roku zajmował stanowiska członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Następnie był redaktorem naczelnym tygodnika „NIE”.
Urban spoczął w grobie swoich rodziców. 11 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach miały miejsce uroczystości pogrzebowego. Uczestniczyli w nich m. in.: Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Katarzyna Grochola czy Olga Lipińska.
Nie zabrakło również protestujących, którzy przybyli z portretami księdza Jerzego Popiełuszki, księdza Stanisława Niedzielka i Grzegorza Przemyka. Wszyscy wymienieni zamordowani zostali przez służby komunistycznego reżimu.
To dawny rzecznik prasowy rządu PRL, który zasłynął w latach 80. Człowiek, który dał się wówczas poznać z jak najgorszej strony. Wśród opozycjonistów mówiono o nim jako o Goebbelsie stanu wojennego. Z tego powodu sądził się później w sądach III RP. Faktem jest, że Urban był cynikiem, postacią wyjątkowo butną, budzącą negatywne emocje u znakomitej większości Polaków
– tak o Urbanie, w rozmowie z Onetem, powiedział historyk dr Michał Przeperski.
Źródło informacji: wiadomości.onet.pl