O tym się mówi Radom i okolice Społeczeństwo Sport

Przysucha gotowa na gwiazdy i plażówkę na najwyższym poziomie

Święto polskiej siatkówki plażowej przed nami! To będzie największe do tej pory wydarzenie w krajowych rozgrywkach siatkówki plażowej. Do Przysuchy ściąga nie tylko rzesza kibiców, ale również rekordowa liczba duetów.

W ORLEN Beach Volley Tour PKO Przysucha 2023 zagra ponad 80 par kobiet i mężczyzn, a stawka o jaką powalczą jest okazała. W puli całego turnieju jest 80 tysięcy złotych.

Turnieje w Przysusze od wielu lat, obok turniejów finałowych mistrzostw Polski w siatkówce plażowej są jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu występów duetów krajowych, a także par reprezentacyjnych. Nie inaczej jest też w tym roku. Na listach startowych – tegoroczny rekord (47 dwójek siatkarzy i 34 dwójki siatkarek). Nad zalewem Topornia zagra krajowa czołówka uzupełniona solidnymi duetami, które regularnie występują na polskich plażach.

– Na pewno klimat tego miejsca tworzą ludzie, którzy zawsze chętnie i aktywnie oglądają i kibicują nam podczas zawodów. Jako zawodnicy czujemy, że to my jesteśmy głównymi aktorami tych zawodów i naprawdę cała organizacja jest zawsze dopięta do najdrobniejszego szczegółu. Nic dziwnego, że na każdym turnieju od lat Przysucha przyciąga najwięcej par. Myślę,że poza Starymi Jabłońskim to taka druga mekka polskiej siatkówki plażowej – ocenił Piotr Ilewicz, broniący duetu Wołoszuk/Ilewicz, który również zagra w przysuskim turnieju.

Oczywiście w całym wydarzeniu nie zabraknie charytatywnego meczu gwiazd, który będzie mieć wyjątkowy wymiar. Po raz kolejny ma on na celu pomoc choremu dziecku. W tym roku organizatorzy ORLEN Beach Volley Tour PKO Przysucha 2023 zdecydowali się wspomóc małego Kubę.

Chłopczyk ma rzadką wadę genetyczną, a jego rehabilitacja i codzienność pochłaniają duże nakłady finansowe. Kto włączy się w pomoc i zagra w meczu gwiazd? Na boisku będzie można zobaczyć m.in. siatkarskich mistrzów świata Pawła Zagumnego, Dawida Konarskiego, wicemistrza świata Łukasza Kaczmarka, a także Łukasza Wiśniewskiego, Jana Firleja, jednego z najlepszych w historii polskiej siatkówki plażowej zawodnika – Grzegorza Fijałka, Michała Ruciaka czy Wojciecha Żalińskiego.

– Turniej w Przysusze jest naszym oczkiem w głowie. To tu wszystko się zaczęło  od maleńkich amatorskich rozgrywek i rozwijało w kolejnych latach. To tu zaufało nam wielu lokalnych partnerów, z którymi jesteśmy od lat i dzięki wsparciu, których cały czas możemy myśleć o organizacji tego turnieju. Do nich doszło ostatnio dwóch dużych partnerów Mazowsze, ORLEN i PKO Bank Polski, dzięki czemu nadal możemy rozwijać skrzydła i ulepszać nasze wydarzenie. To turniej wielu mniejszych i większych firm z regionu i chciałbym to mocno podkreślić i wszystkim bardzo podziękować za ich wsparcie. Dziękuję wicemarszałkowi województwa mazowieckiego Rafałowi Rajkowskiemu, który również dokłada cegiełkę do tego wydarzenia – mówi Piotr Skiba, główny organizator ORLEN Beach Volley Tour PKO.

W piątek 14 lipca wystartują eliminacje do turnieju głównego. Rywalizacja toczyć się będzie od godziny 9:00 do godziny 18:00. Od soboty ruszy już regularny turniej, natomiast w niedzielę toczyć się będą te najważniejsze mecze. Dzień otworzą ćwierćfinały rozgrywane z prawej strony drabinki, następnie półfinały wyłonią pary, które będą już później walczyć bezpośrednio o medale. Finał kobiet zaplanowano na godzinę 16:00, godzinę później o złoto powalczą siatkarze.

Charytatywny mecz gwiazd rozegrany zostanie przed finałami, o godzinie 15:00.