Radom i okolice Społeczeństwo

Przytyk świętował odzyskanie praw miejskich

Przytyk świętował odzyskanie praw miejskich. W uroczystościach wziął udział Mariusz Frankowski Wojewoda Mazowiecki.

Burmistrz Miasta i Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przytyku Krzysztof Wlazło, wzięli udział w uroczystości, podczas której wręczony został akt nadania praw miejskich miejscowości Przytyk. Wydarzenie odbyło się w dniu 11 stycznia br. w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

W imieniu Premiera Rzeczypospolitej Polskiej akty nadania statusu miasta, 11 miejscowością z województwa mazowieckiego wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Mam zaszczyt pogratulować Państwu tego wyjątkowego wyróżnienia, które wierzę, że stanie się ważny czynnikiem wzmacniającym lokalny potencjał społeczno-gospodarczy każdego z nowych miast. Życzę sukcesów z wykorzystaniem zarówno możliwości wynikających  przyszłych rządowych programów wsparcia, programów samorządowych, jak i unijnej Polityki Spójności, z której efektów korzystamy już od prawie 20 lat

powiedział podczas uroczystości Mariusz Frankowski Wojewoda Mazowiecki.

Propozycja zmiany statusu miejscowości była szeroko konsultowana z mieszkańcami nie tylko Przytyka, ale także całej gminy. W konsultacjach prowadzonych w marcu ubiegłego roku wzięło udział ponad 500 mieszkańców. Pozytywne zdanie na temat starań o odzyskanie praw miejskich miało 83,54 % osób wypełniających ankietę.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 27 lipca 2023 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gmin oraz siedziby władz gminy, od 1 stycznia 2024 r. nowymi miastami stało się 34 miejscowości w Polsce.

Źródło: UMiG Przytyk