Materiał Partnera

Psychologia przestrzeni, czyli związek między nastrojem a miejscem, w którym przebywamy

Czy kiedykolwiek czułeś się niekomfortowo w jakimś miejscu? A może posiadasz swój ulubiony kącik w kawiarni, w którym uwielbiasz zaszyć się z kubkiem herbaty i popracować nad nowymi projektami? Przestrzeń w jakiej przebywamy ma fundamentalny wpływ na nasze życie i doświadczenia codzienności. Od miejsca, w którym mieszkamy, gdzie pracujemy, aż po miejsca, gdzie doznajemy relaksu – otoczenie ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, zachowania oraz jakość życia. Dziś wielu z nas żyje w ciągłym biegu, raz za razem odwiedzając kolejne miejsca. W ciągu dnia, jesteśmy w stanie odwiedzić naprawdę wiele “małych przestrzeni” dom, biuro, sklepy, mieszkanie koleżanki, ulubioną restaurację… Każde z tych miejsc wzbudza jakieś uczucia i skojarzenia. Psychologia przestrzeni to nauka, skupiająca się na analizie relacji między ludźmi a ich otoczeniem. Ta szczególna odnoga psychologii wykorzystywana jest dziś przede wszystkim przez architektów, tworzących nowe miejsca pracy i edukacji.

Jaka przestrzeń, taka efektywność? Zasady dobrej organizacji biura

Przestrzeń biurowa odgrywa kluczową rolę w codziennej aktywności zawodowej i wpływa na efektywność pracowników, a co za tym idzie także ogólną produktywność firmy. Badania z dziedziny psychologii przestrzeni wskazują na szereg czynników, które mają istotne znaczenie dla stworzenia środowiska pracy sprzyjającego wydajności i dobremu samopoczuciu każdego pracownika. Szczególną uwagę należy poświęcić aranżacji biura. Otwarte plany biurowe, choć miały na celu poprawę komunikacji i współpracy, mogą być przyczyną problemów z koncentracją i generować nadmierny hałas oraz chaos w miejscu pracy. To zaś przekłada się na wysoki poziom irytacji i dyskomfortu, skutkując marnymi wynikami większości pracowników. Współcześnie odbiega się od koncepcji typu open space, modyfikując ją wedle nowych konspektów aranżacyjnych. Ogromną rolę odgrywają dziś systemy ścianek działowych, pozwalające na dokonanie podziału pomieszczenia na kolejne, mniejsze części, bez konieczności rozpoczynania wielkiego remontu i stawiania stałych rozgraniczeń w postaci ścian. Ścianki o których mowa są mobilne, dzięki czemu możliwości konfiguracji pozostają nieograniczone. Tego typu konstrukcje oferuje między innymi firma Omega System, która na swojej stronie internetowej, smart-wall.info/systemy-scianek-dzialowych/, prezentuje między innymi inspiracje dla właścicieli biur, pragnących dokonać diametralnych zmian w aranżacji pomieszczeń, czyniąc je bardziej przyjaznymi dla pracowników. Nie od dziś wiadomo bowiem, że dobrze zaprojektowane i zadbane wnętrza mogą również wpływać pozytywnie na morale pracowników oraz budować poczucie przynależności do firmy; wysokie morale wpływają na pozytywne wyniki całego zespołu, a te natomiast przekładają się na lepszy zysk firmy.

Nie tylko estetyka: o znaczeniu prawidłowej akustyki we wnętrzach

Osoby zajmujące się psychologią przestrzeni, w rozmaitych analizach dotyczących wpływu danego miejsca na człowieka, biorą pod uwagę całe spektrum rozmaitych czynników. Oprócz estetyki i odpowiednio podzielonej przestrzeni, istotną rolę odgrywa również akustyka pomieszczenia. Dobrze zaprojektowana, może mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie, wydajność pracy, jakość relaksu oraz komfort komunikacji. W przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu dźwięków, takich jak biura typu open space, coraz częściej stosuje się specjalne panele akustyczne, a także systemy składające się z ram wypełnionych materiałami wygłuszającymi hałas. Usprawniają one komunikację między całym zespołem, jednocześnie zapewniając komfort i ciszę pracownikom, którzy tego potrzebują. Nowoczesne przestrzenie muszą dziś być podatne na zmiany, a elementy takie jak mobilne ścianki działowe zdecydowanie ułatwiają ich dokonywanie. Korzyści związanych z przebywaniem w miejscach zaprojektowanych tak, by komfort dało się odczuć już od progu, jest naprawdę wiele – wiedzą o tym już nie tylko psychologowie, lecz również zwykli ludzie i przedsiębiorcy, którzy przestają bać się zmian w aranżacjach wnętrz.