Radom został uznany wzorem dla innych miast na świecie dzięki swoim inwestycjom. Tak uznali w UNESCO.
Inwestycje takie jak, oczyszczenie zalewu na Borkach, wybudowanie nowego zbiorniku wodnego na Potoku Północnym, utworzenie polderów zalewowych na Cerekwiance czy szereg innych mniejszych inwestycji wchodzących w skład programu Life, przyczyniły się do tego, że Radom został uznany za wzór dla innych miast na świecie.
Założenia programu Life przedstawione zostały mieszkańcom w kwietniu 2016 roku, czyli 7 lat temu. Prezentujący wówczas program urzędnicy zaznaczali, że program jest wart 5,8 mln euro. Aktualnie program jest wart jeszcze więcej.
Program w swoich założeniach posiadał bardzo zróżnicowane zadania. Jednymi z największych zadań było oczyszczenie zalewu na Borkach czy wybudowanie nowego zbiorniku wodnego na Potoku Północnym. Program posiadał również mniejsze zadania takie jak m.in. utworzenie zielonych wiat przystanków autobusowych czy biologicznie czynne zbiorniki na deszczówkę.
Cele były dwa. Racjonalna gospodarka wodna oraz zatrzymanie wody w mieście, czyli przeciwdziałanie negatywnym skutkom upałów.
„Naukowy Komitet Doradczy UNESCO’s Ecohydrology Programme (EH-SAC), składający się z naukowców o międzynarodowej renomie z całego świata, bardzo dobrze ocenił propozycje projektu LIFETADOMKLIMA-PL, ponieważ wykazują one dogłębne zrozumienie technik ekohydrologicznych, a także demonstrują, w jaki sposób podejście ekohydrologiczne może zostać przedstawione opinii publicznej” – napisali członkowie koła naukowego.
Pod koniec grudnia 2022 roku, UNESCO poinformowało, że „Miasto Radom” w Polsce zostało przyjęte do włączenia do Globalnej Sieci Miejsc Demonstracyjnych Ekohydrologii UNESCO.
Źródło: Gazeta Wyborcza / Koło Naukowe Ekohydrologii WBiOŚ UŁ / fot. ehaeunescochair.org